Kategorie Audiobook

Audiobooki: plusy i minusy

Audiobooki to stosunkowo nowa forma na polskim rynku wydawniczym i jeszcze bardzo mało rozpowszechniona ze względu na dość wysokie koszty wejścia. Sytuacje zmieniło trochę wejście do polski serwisów jak Audioteka ,Storytel czy ofensywa Legimi. Dzięki zaoferowaniu dużej bazy tytułów za niską opłatę miesięczną formy elektroniczne zwykłych książek jak Audiobooki i Ebooki stały się bardziej popularne

Czym jest tak naprawdę Audiobook. Jest to elektroniczna forma książki w postaci zapisu audio jak sama nazwa wskazuje czytana przeważnie przez profesjonalnego lektora. Co ciekawe pierwsze audiobooki a raczej ich pradziadkowie były odtwarzane w naszym kraju już w latach 30 . A były to bajki Adam Mickiewicza.

Rynek Audiobooków rozwinął się bardzo mocno wraz z rozwojem smartfonów i możliwością dostępu online do tysiąca utworów wszędzie tam gdzie mamy zasięg telefonii komórkowej.

Ogromny wkład w rozwój ebook i audiobook ma Amazon dzieki urządzeniu Kindle które zrewolucjonizowało rynek. Bardzo duży wpływ na rynek audiobooków było powstanie serwisów stremingowych jak Storytel czy Legimi. Usługa Audiobooków i E-booków to koszt 29,90 zł w Storytelu na 30 dni. Natomiast w Legimi kosztuje to 39,99 przy umowie na 12 miesięcy i 44,99 przy braku umowy.

Jeżeli mówimy o ogólnym poziomie czytelnictwa w Polsce to według raportu Biblioteki Narodowej jedną książkę przeczytało tylko 37 % Polaków.Jeszcze gorzej jest jeżeli sprawdzimy udział nośników elektronicznych w naszym społeczeństwie. Tylko 3 % obywateli korzystało z Audiobook i Ebooków w ciągu roku .

Ogromny wpływ na wybieranie formy elektronicznej może mieć rodzaj urządzenia na którym słuchamy lub czytamy. Ku mojemu zaskoczeniu 53 % czytanych ebooków jest na laptopach. Ja osobiście obstawiałbym czytnik i telefony komórkowe a jest to 17 % i 18 %. Może to być spowodowane rozpowszechnianiem technologi czytników korzystających z epaper a także wielkości ekranów smartfonów które dopiero w obecnym roku zbliżają się bardzie do tabletów z przed paru lat.

Według badania Picodi książki w formie papierowej kupuje w księgarniach 64 % Polaków. Na pytanie czemu nie wybierają wersji elektronicznych pada odpowiedź że brakuje im dotyku papieru i zapachu kartek

Jak widać po Badaniu Picodi jesteśmy bardziej tradycjonalistami i nie za bardzo szybko dostosowujemy się do nowych technologi. Dla przykładu rynek w Wielkiej Brytanii według badania firmy Deloitte dla audiobooków będzie rosnący i wyprzedzi przychody z ebooków. Sprzedaż ebooków jak i książek papierowych spada natomiast audiobooki wzrosły o 43 %.

Wzrost taki jest upatrywany w większej dostępności bezprzewodowych słuchawek a także występowania sławnych aktorów i postaci w Audiobookach. Jeszcze jedną kwestią która może wpływać na wzrost audiobooków jest rozpowszechnienie sie podcastów.

Plusy Audiobooków

Jak dla mnie plusem audiobooków jest możliwość słuchania książek w sytuacjach kiedy jestem czymś zajętym np sprzątaniem ,gotowanie czy ćwiczeniem. Bardzo duży wpływ ma na to dostępność słuchawek bezprzewodowych ponieważ podczas hałaśliwych czynności jak odkurzanie i blendowanie mogę bez problemu słuchać książki.

Poprzednie rozwiązanie nie były tak dobre i często utrudniały słuchanie podcastów czy audiobooków. Dla przykładu podczas gotowanie nie raz nie słyszałem co jest wypowiadane przez głośnik. Słuchawki to niwelują i nie przeszkadzają innym użytkownikom

Jest to ogromne ułatwienie dla osób niewidzących lub niedowidzących. Takie osoby po przez swoje dolegliwości nie mogą korzystać z książek czy ebooków a audiobooki pozwalają im otworzyć świat nowych możliwości

Mogę czytać podczas biegania. Wcześniej podczas uprawiania sportu mogliśmy słuchać muzykę lub jakiś podcast na youtubie. Teraz audiobooki pozwalają czytać biegają co jest szczególnie ważne dla osób nie lubiących czytać i traktujących spędzanie czasu nad książką jako marnotrastwo.

Pomaga zasnąć. Nie wiem jak wy ale ja podczas słuchania Audiobook się uspokajam i szybciej zasypiam. Może to taka moja obserwacja i przypadłość ale taki efekt zaobserwowałem

Są dostępne w postaci streamingu czyli zawsze mogę mieć je pod ręką nawet jak o nich zapomnę. Nie zabierają miejsca w walizce , nie muszę dopłacać za nadbagaż na lotnisku a kartki się im nie gną i niszczą. Wystarczy telefon lub czytnik i mam dostęp do tysięcy pozycji za pomocą jednego kliknięcia.

Możemy posłuchać sławnych osób jako lektorów . To po prostu ludzka ciekawość jak ktoś się sprawdzi w danej roli. Jest wielu aktorów którzy są bardziej znani z dubbingowania postaci niż gry aktorskiej

Nie męczymy wzroku co jest też dużym ułatwieniem szczególnie jak wracamy zmęczeni z pracy lub jakiegoś wyjazdu

Możemy go swobodnie używać w komunikacji miejskiej. Kto z was nigdy nie stał w zatłoczonym autobusie ,tramwaju czy skmce? W takich warunkach ciężko czyta się książkę kiedy nie ma miejsca a ludzie przepychają się aby znaleźć przestrzeń dla siebie. Posiadaczom audiobooków to nie straszne ponieważ zakładają słuchawki i słuchają książki.Tym bardziej że dzisiejsze słuchawki bezprzewodowe są prawie niezauważalne a nawet takie zwykłe zmniejszyły znacznie swoje rozmiary.

Minusy Audiobooków

Zapamiętywanie.Jest ciężej niż w ebooku zapamiętać całą treść. Jest to spowodowane według mnie tym że nie możemy szybko cofnąć się o dwa słowa żeby przypomnieć sobie jakąś nazwę lub stwierdzenie.Mocno ogranicza to zapamiętywanie i jest bardzo niekorzystne dla dzieci słuchających lektury które muszą być przygotowane na sprawdzian z języka polskiego. Ja wypracowałem sobie metodę podczas sprzątanie czy gotowanie w postaci leżącego obok notesu gdzie zapisuje najważniejsze informacje. Metoda ta sprawdza jednak się w domu a słabo na mieście

Cena.Jeżeli nie traktujemy audiobooków jako streamingu a pojedynczych egzemplarzy to ich cena potrafi być wyższa niż książki choć nie zawsze.A oto parę przykładów.”Siła nawyku” Charles Duhigg w formie książki kosztuje 31,68 a audiobook 20,18 zł na taniaksiazka.pl. Immunitet Joanna Chyłka. Tom 4 książka to koszt 21,08 a audiobook 29,67. Książki potrafią być tańsze od audiobooków z dwóch powodów. Książka ma 0 Vat natomiast audiobook 23 % VAT.Co do Vatu do kwestia miała się zmienić w 2019 wraz z nową ustawą ale nie ma bezpośrednio wprowadzonych tam audiobooków dlatego część księgarni czeka na interpretacje a część jako książki traktuje audiobooki które mają wersje papierową. Drugą kwestią jest nagranie i zatrudnienie lektora. Jak to pokazał Michał Szafrański to dziesiątki jak nie setki godzin ciężkiej pracy.

Dostępność. Z powodu przyczyny technicznej ilość audiobooków jest bardzo mała. W przypadku ebooka na upartego można wrzucić plik książki która miała być do wydruku. W przypadku audiobooka trzeba ją nagrać co generuje koszty i powoduje nagrywanie tylko bestsellerów. Brak wielu pozycji powoduje odwrócenie się czytelnika od tego rynku

Jakość. Audiobooka może czytać profesjonalny aktor ale też autor książki. Uwierzcie mi na słowo różnica jest kolosalna. W niektórych przypadkach odechciewa się słuchania utworu. Dobry lektor to wyższa cena audiobooka i wyższe koszty.

Uwaga.Audiobooki mają swoją ciemną stroną. Rozpraszają onę uwagę . I nic złego jeżeli masz zamiar stać w korku 30 min i słuchasz jakiegoś audiobooka. Natomiast podczas normalnej jazdy mogą zmniejszać uwagę co jest niebezpieczne dla Ciebie i pasażerów. Tak samo jak jedziesz na rowerze lub idziesz pieszo. Możesz wtedy nie usłyszeć nadjeżdżającego auta i problem gotowy.

A wy co byście jeszcze dodali do plusów i minusów audiobooków? Zapraszam do dyskusji w komentarzach

admin

Skomentuj post

Stacja muzeum – muzeum kolejnictwa

Stacja muzeum a dokładniej muzeum kolejnictwa znajduje się w Warszawie na ulicy towarowej 3 w…

3 miesiące dawno
Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względu na plażę ale także ciekawe…

4 miesiące dawno
Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jeżeli nie interesuje was leżenie na plaży , a wolicie zwiedzać ciekawe miejsca nad polskim…

4 miesiące dawno
Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Uwielbiam na piechotę zwiedzać miejscowości a szczególnie ciekawe miejsca która są warte uwagi. Czytając o…

4 miesiące dawno
Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Przechadzając się po gdańskim nabrzeżu nad Motławą można zauważyć dość duży statek zakotwiczony na wybrzeżu…

5 miesięcy dawno
Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Będąc na wyjeździe / wakacjach potrzebujemy trzech rzeczy : transportu ,noclegu oraz pożywienia. W dniu…

6 miesięcy dawno