Kategorie Audiobook

Recenzja Audiobooka Parkingi. Ty też możesz zostać rentierem.Łukasz Tomys

Wybierając tą pozycje kierowałem się głównie nazwą która mnie zaciekawiła. Mamy w obecnym czasie wiele podcastów dotyczących inwestowania w mieszkania ,mikroapartamenty czy nawet ziemie jednak rzadko kto porusza temat parkingu. Ponieważ w dużych aglomeracjach zwiększa się nie tylko liczba mieszkańców ale też liczba samochodów na mieszkańca co może zwiastować zwiększone zapotrzebowanie na usługi wynajmu takich miejsc a tym samym na pod przeciętne zyski.Ale czy na pewno? Zapraszam do przeczytania recenzji

Ponieważ stopy procentowe utrzymują się na bardzo niskim poziomie a w niektórych krajach są one ujemne inwestycja w lokatę bankową nie jest tak atrakcyjna jak 10 lat temu. Sam pamiętam ofertę jednego z banków oferującą 7 % na lokacie 3 czy 5 letniej. Wtedy nikt na to nie patrzył poważnie ponieważ banki prześcigały się z różnego rodzaju promocjami aby przyciągnąć do siebie kapitał. W dniu dzisiejszym wielu inwestorów dało by bardzo dużo za taką lokatę ,szczególnie że obecnie oferowane warunki obiecują od 2-3 procent rocznie co pomniejszając o podatek belki jest niższe niż inflacja. Oznacza to że nasze pieniądze zamiast rosnąć topnieją

Ale jak to przecież mam więcej na koncie? Nie zupełnie. Owszem ujęciu ilościowym banknotów jest więcej jednak siła nabywcza jest niższa. Sam wskaźnik inflacji też dużo nie mówi bo dla przykładu jeżeli jadasz bułki po 50 gr i w ciągu roku podrożały o 5 gr to dla Ciebie inflacja na tym produkcie wyniesie 10 %. Specjalnie podałem bułki jako przykład ponieważ są takie produkty jak pieczywo ,wędliny ,sery czy makarony który spożywa każdy Polak i wzrost tych produktów odbija się najbardziej na budżecie domowym.

Jeżeli chcesz sobie uświadomić inflacje to spójrz na cene właśnie bułek. Sam pamiętam jak jeszcze kilkanaście lat temu bułkę w piekarni kupowałem po 30 gr. Teraz ten sam produkt kosztuje 50-80 groszy.

Są natomiast produkty które mogą wzrosnąć o 10-20 % np z powodu akcyzy ale ich spożycie możesz ograniczyć do budżetu jaki miałeś przeznaczony na tego typu produkty. Są to Alkohol i papierosy która na nałogowców są jak tlen jednak bez nich da się też żyć.

Dlaczego tak mocno poruszyłem temat inflacji? Bo to od niej zależą nasze zyski. Co z tego że masz na lokacie 7 % skoro inflacja wynosi 8 a realna dla Ciebie jako konsumenta 10 %?

Jeżeli chcemy szukać inwestycji które zabezpieczą nasz kapitał to jedną z nich są nieruchomości które w ostatnich latach przeżywają istny rozkwit .Bańka na rynku rozpaliła oczekiwania inwestorów do coraz to wyższych cen. Jednak kupno małego mieszkania w dużej aglomeracji to minimum 200 tyś na obrzeżach i ok 250-300 w centrum. Jest to kwota zabójcza dla wielu inwestorów a nie każdy chce się zadłużać aby kupić nieruchomość. Wiele osób posiada wolne środki w granicach 20-50 tyś zł które chciało by zainwestować. Środki te są za małe aby kupić mieszkanie a lokata bankowa jest nie opłacalna.

Z wyżej wymienionych powodów ten Audiobook mógłby zainteresować takie osoby. A kim jest autor? Łukasz Tomys autor bloga mojadrugapensja oraz wielu audiobooków o nieruchomościach , giełdzie i znanych osobistościach jak Warren Buffet czy Marek Jakubiak i firm jak Cdprojekt.

Sam autor opisuje siebie jak inwestora giełdowego czy osobę która zajmuje się nieruchomościami. Sam jest związany z rynkiem poznańskim gdzie posiada parę nieruchomości.

Przechodząc do meritum czyli samego audiobooka no cóż. Mimo poświęconej pracy Pana Łukasza jakoś tego jest na poziomie średniego podcastu niż audiobooka. Sam autor na początku stwierdza że nie jest to audiobook z krwi i kości tylko wykład. W porównaniu to mitu motywacji o różnica w jakości jest ogromna jak dla mnie. Można to porównać do puszczenia przyciszonego wykładu TED. Z drugiej strony cena 12 zł za audiobooka to połowa normalnej ceny więc nie ma co narzekać. W końcu liczy się wiedza

Co do samego tytułu to jest on jak dla mnie trochę mylący. Związku z tym że pierwsze słowo to Parking sądziłem że autor odda się w 100 % temu tematowi. Jednak dobre pierwsze 30 min jak nie więcej to opowieść o inwestowaniu ale w mieszkania ,inflacji i osobistych doznaniach autora.

Po tym czasie zaczyna się pierwsza wzmianka o miejscach postojowych.Autor tłumaczy gdzie najlepiej kupować takie miejsca ,w jakich lokalizacjach mamy większy zysk i dlaczego tego typu inwestycja wybrać. Co jest dla mnie plusem mówi też o ukrytych opłatach jak notariusz, podatek dochodowy czy opłaty za utrzymanie.

Konfrontuje miejsca postojowe z mieszkaniami tłumacząc że zmienia się trend i niestety wielu inwestorów wyliczając zysk nie bierze kwestii remontu czy wymiany mebli co zaniża skutecznie stopę zwrotu.

Nie porusza za dobrze kwestii pustostanu takiego miejsca w uwzględnieniu stopy zwrotu z miejsc parkingowych ale bardzo dobrze wymienia plusy w stosunku do mieszkania jeżeli chodzi o niepłacących najemców sugerując posiadanie wszystkich kart w odróżnieniu od posiadacza mieszkania.

W pewnym momencie miałem wrażenie że autor za bardzo skupia się na mieszkaniach w stosunku do miejsc postojowych. Bardziej liczyłem także na twarde porównanie Warszawy,Krakowa, Trójmiasta i Poznania na konkretnych przykładach inwestycyjnych. Dla mnie ten temat był tylko wspomniany a nie rozwinięty do końca. Tak samo jak tematu umów i haczyków. Fakt autor wspomina o miejscach skąd można taką umowę pobrać jednak omawia sam temat dość krótko .Ciekawą rzeczą jest wspomnienie o wyłączeniu z odpowiedzialność za zniszczenie samochodu przez osoby 3.

Autor wspomina o kupowaniu tych miejsc od dewelopera. Nie wiem jak wygląda rynek w Poznaniu ale wielu deweloperów nie chce sprzedawać swoich miejsc postojowych bez mieszkań ponieważ traktują to jako pozycje must have do mieszkania. Sam widzę po znajomych którzy nie wyobrażają sobie życie bez samochodu. Wybór mieszkania był powiązany właśnie z miejscem postojowym.

Podsumowując audiobook jest skierowany do osób które nie mają styczności z nieruchomościami a chciały by zgłębić swoją wiedzę. Autor podaje literaturę z której sam się uczył oraz nakreśla wizje inwestowania w nieruchomości bez przeładowanej wiedzy. Dla osób które już słuchają podcastów na ten temat będzie to powtarzanie informacji z wielu filmików dostępnych na youtubie. Osoby takie wyłapią parę informacji ale nie będzie to raczej wiedza odkrywcza i facynująca

Jak dla mnie 4,5/10

admin

Udostępnij
Opublikowane przez
admin

Skomentuj post

Stacja muzeum – muzeum kolejnictwa

Stacja muzeum a dokładniej muzeum kolejnictwa znajduje się w Warszawie na ulicy towarowej 3 w…

3 miesiące dawno
Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względu na plażę ale także ciekawe…

4 miesiące dawno
Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jeżeli nie interesuje was leżenie na plaży , a wolicie zwiedzać ciekawe miejsca nad polskim…

4 miesiące dawno
Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Uwielbiam na piechotę zwiedzać miejscowości a szczególnie ciekawe miejsca która są warte uwagi. Czytając o…

4 miesiące dawno
Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Przechadzając się po gdańskim nabrzeżu nad Motławą można zauważyć dość duży statek zakotwiczony na wybrzeżu…

5 miesięcy dawno
Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Będąc na wyjeździe / wakacjach potrzebujemy trzech rzeczy : transportu ,noclegu oraz pożywienia. W dniu…

6 miesięcy dawno