Kategorie ciekawe miejsca

10 Ciekawostek o Wejherowie

Wejherowo to miejscowość na pomorzu która posiada 50 tyś mieszkańców i wchodzi w skład Małego Trójmiasta  . Miasto niestety ma podobną reputacje jak Sosnowiec choć nie słusznie według mnie i to chce udowodnić w tym artykule. Zła reputacja to wynik m.in. źle parkujących kierowców z rejestracją GWE – tak, powstał nawet profil na facebooku pt. beka z gwe więc jeżeli jesteś kierowcą posiadającym taką tablice  to apel od mnie – postaraj odczarować się ten zły wizerunek.

Wejherowo to miejscowość na pomorzu która posiada 50 tyś mieszkańców i wchodzi w skład Małego Trójmiasta  . Miasto niestety ma podobną reputacje jak Sosnowiec choć nie słusznie według mnie i to chce udowodnić w tym artykule. Zła reputacja to wynik m.in. źle parkujących kierowców z rejestracją GWE – tak, powstał nawet profil na facebooku pt. beka z gwe więc jeżeli jesteś kierowcą posiadającym taką tablice  to apel od mnie – postaraj odczarować się ten zły wizerunek.

Mając wizerunek 50 tysięcznego miasta gdzieś w Polsce ( sam w takim mieszkałem) można się domyślać że mamy jeden duży park ,stary kościół, parę hipermarketów i mniejszych sklepików i jakieś tam kino bo nie można liczyć na multipleks. Wiem opis straszny ale nie oszukujmy się ogólnie takie szare ,nudne miasto

Tego samego można by  się spodziewać po Wejherowie. No cóż jednak nie. Oczywiście nie ma mulipleksu czy ogromnej galerii , ale jest wyjątkowe. Po pierwsze założył je Jakub Wejher .Po drugie posiada ogromny i przepiękny park. W Wejherowie znajduje się także Filharmonia co cechuje przeważnie duże ośrodki miejskie. Posiada przepiękne kolorowe stare miast a nie takie szare jak w większości miast w Polsce. Jeżeli to Ciebie zachęciło do czytania to zapraszam do lektury.

1.Wejherowo założył Jakub Wejher.

Większość małych miejscowości ma dość nieciekawą historie tzn była sobie wioska rybacka gdzieś tam i się rozwinęła. Co innego z Wejherowem bo tu historia jest o wiele ciekawsza. Wejherowo założył Jakub Wejher . A kim była wspomniana osoba? Był:

 • przedstawicielem dyplomatycznym Rzeczpospolitej w Królestwie Danii.
 • Wojewodą malborskim
 • Wojewodą bytowskim
 • Wojewodą człuchowskim
 • Starostą borzechowskim
 • Starostą Kiszporskim
 • Oraz założycielem pierwszego prywatnego miasta na pomorzu: Wejherowa

Jakub Wejher był budowniczym portów w Władysławowie i Kazimierzewie. W Wejherowie wybudował Kalwarie Wejherowską z którą wiąże się ciekawa historia. Jakub Wejher służył w armii jako dowódca i podczas wojny z Rosją w 1634 pod miejscowością Biała wybuchła mina która przysypała Jakuba. Przysiągł on sobie że jeżeli przeżyje to wybuduje na swoich ziemiach kościół na cześć św. Trójcy oraz św. Franciszka. Wybudował kościół Trójcy Przenajświętszej, a w latach 1648-1651 kościół klasztorny franciszkanów pw. św. Anny.

2.Kolorowe stare miasto

Z powodu poprzedniego ustroju oraz stosowania technologii budowy z wielkiej płyty duża cześć miast które rozwinęły się w latach 70 poprzedniego wieku są zbudowane wyłącznie z szarej dużej płyty. Tutaj jest jednak inaczej bo starówka to piękna stara zabudowa która cechuje wiele miast regionu kaszubskiego. Wiadomo że istnieją też duże osiedla z wielkiej  płyty ale nie dominują one w odróżnieniu od wielu miast np.: Kołobrzegu który został cały zbombardowany i wywieziony na odbudowę Warszawy a większość budynków nie licząc malutkiej starówki,katedry i ratusza to wielka płyta lub nowe budownictwo.

W centrum miasta oprócz przepięknej zabudowy znajduję się pomnik założyciela który przypomina pomnik Lorda Wadera (został tak okrzyknięty przez jedną telewizje).

3.Kalwaria Wejherowska

Wejherowo jest nazywane duchową stolicą Kaszub właśnie dzięki Kalwarii Wejherowskiej.Szlak kalwarii to 4,6 km a przejście jego zajmuje 2,5 godziny .Na trasie znajduje się 26 kaplic zbudowanych na trzech wzniesieniach:Góry Oliwnej,Góry Syjon oraz Góry Kalwarii . Obok Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Pakowskiej jest perłą architektury sakralnej i  3 najstarszym sanktuarium Matki Boskiej. Kalwaria opiekują się Franciszkanie z klasztoru św. Anny.

4.Filharmonia Kaszubska

Filharmonia Kaszubska to nie tylko obiekt na który wskazuje nazwa a także wielofunkcyjne centrum kultury które podzielone jest na dwie części : Blok przeszklony i kamienny

Blok przeszklony zawiera[1]:

 • główną sale koncertową na 374 osoby
 • galerię wystawienniczą
 • foyer – pomieszczenie przynależne do hali widowiskowej na rozmowy itd.
 • szatnie dla widzów,
 • salę konferencyjną,
 • studio nagrań,
 • kawiarnię.

Blok kamienny zawiera[2]:

 • obsługujące salę koncertową – garderoby, magazyny, jak też funkcje administracyjne, niezbędne do funkcjonowania obiektu
 • pracownie plastyczne: rysunku i malarstwa, rzeźby, ceramiczną,
 • pracownie fotograficzną, animacji filmowej oraz pracownię gier,
 • sale prób: orkiestry, chóru, teatru, baletu,
 • małą salę kinową

A na dachu budynku znajduje się taras widokowy z który podczas sezonu letniego jest udostępniony turystą aby móc przez lunetę podziwiać Wejherowo.

5.Park Miejski w Wejherowie

Park pochodzi z XVIII wieku i przedstawia styl Angielski. Park rozciąga się na dość dużym terenie w którego skład wchodzi Pałac Keyserlingków i Przebendowskich , Kalwaria Wejherowska oraz Amfiteatr . W parku znajdziemy duże i nowoczesne place zabaw ,ścieżki Nordic Walking czy siłownie na powietrzu. Park okalają kanały po których można przepłynąć łódką. W parku znajduje się także żywe żurawie o 2 orły bieliki

6.Żurawie i Orzeł Bielik

Jak było moje zdziwienie kiedy pierwszy raz odwiedziłem Park w Wejherowie i zobaczyłem dziwną kopułę zwaną wolierą. Woliera to specjalna klatka zabezpieczona siatką ,posiadająca wewnątrz konary i sznury aby móc imitować naturalne środowisko dla ptaków znajdujących się w środku.W wejherowskiej wolierze znajdują się dwa Orły Bieliki : Maja i Alex. Tak te samo gatunki które są objęte ochroną i są zagrożone wyginięciem. Ptaki które znajdują się w Wejherowie nie przetrwały by na wolności z powodu dysfunkcji które posiadają, Samiec jest ślepy na jedno oko a samica ma uszkodzone macierze wzrostu szponów u jednej z nóg. W parku znajdują się też żurawie które przybyły z Zoo w Kaliningradzie[3]

7.Pałac Przebendowskich i Keyserlingków

W parku wejherowskim znajduje się Pałac Przebendowskich i Keyserlingków . Na pierwszy rzut oka to po samej nazwie wydaje się jakby były dwa pałace co jest błędem. Nazwa pochodzi od właścicieli ale nie wszystkich. W latach 1767-82 należał do Przebendowskich. Do 1790 właścicielem był angielski kupiec Aleksander Gibson.Od 1790 do 1945 majątek należał do Keyserlingków . Po wojnie w pałacu znajdowało się technikum leśne, internat i przedszkole. W chwili obecnej znajduje się   Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej.

Sam pałac  ma styl nowogotycki z elementami renesansu jednak jego bryła nawiązuje wyglądem do włoskiej willi. Podczas remontu odkryto nietypowe malowidła w stylu malarstwa pompejskiego (15 r. p.n.e. – 63 r n.e.) i przedstawiają uroki przyrody i architektury Włoch; są arkady, taras z balustradą oraz zamglony włoski pejzaż z morzem, wyspą i klifowym wybrzeżem.

8.Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej powstało w 1968 roku i na początku nie znajdował się w obecnym obiekcie a na ul. Sienkiewicza. Po za muzeum Kaszubami żaden region nie posiada swojego muzeum poświęconego muzyce i piśmiennictwie. Muzeum zebrało literaturę, prasę, rękopisy, kartografię, numizmaty, grafiki, muzykalia i dokumenty życia społecznego a także materiały etnograficzne .Przez lata działalności muzeum w jego zbiorach znalazło się wiele eksponatów o dużej wartości historycznej a szczególnie informacje o dziejach rodu Wejherów i samego Wejherowa oraz opublikowane w 1657 r. kazanie ks. Stanisława Trebnica wygłoszone na pogrzebie założyciela miasta Jakuba Wejhera[4].

9.Kościół klasztorny OO. Franciszkanów pw. Św. Anny

Kościół klasztorny OO. Franciszkanów pw. Św. Anny  to budowla wybudowana przez Jakuba Wejhera w 1650 i zachowana w swoim nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego.  Co ciekawe bryła świątyni jest wybudowana w kształcie krzyża a w środku świątyni znajdują się malowidło przedstawiające założyciela miasta z małżonką .

Najbardziej znany kościół jest z słynących łaskami Obrazu Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele. Jest to obraz olejny, malowany na płótnie. Matka Boża w lewej ręce trzyma Dzieciątko Jezus w prawej złote berło .

W klasztorze Ojców Franciszkanów znajduje się muzeum umieszczone w 3 kryptach. W muzeum znajdziemy: modlitewniki, autentyczny strój, a także szkaplerz, medalion i grzebień z grobu Jakuba Wejhera (założyciela miasta), różaniec z paciorkami,  obrączka ślubna drugiej żony Wejhera,  , fragmenty złoconych okuć z trumny Wejhera i jego pierwszej żony, , krzyż z XVII w., osobisty medalik Jakuba Wejhera oraz medalion z grobowca Przebendowskich.

Jedną z ciekawszych i cenniejszych rzeczy jest dokument z 5 marca 1651 roku potwierdzający autentyczność relikwi Leoncjusza męczennika .  Leoncjusz z Rostowa jest św kościoła katolickiego jak i prawosławnego.Jego zwłoki zostały umieszczone w sarkofagu ze złota ( co ciekawe po śmierci nie rozłożyły się) .W 1609 roku zostały wywiezione z Rostowa i umieszczone w Polsce pod posadzką rostowskiego soboru Zaśnięcia Matki Boskiej

10.Szlak Nut Kaszubskich

Jak już dowiedzieliście się w poprzednich podpunktach Wejherowo jest ośrodkiem posiadających ogromny znaczenie dla kultury Kaszubskiej. W Wejherowie znajduje się Szlak Nut Kaszubskich, a jego najbardziej charakterystycznym punktem jest ławeczka z rzeźbą kaszubskiego muzyka a dokładniej akordeonisty . Kiedy naciśniemy jeden z przycisków na akordeonie możemy usłyszeć śpiewane wykonanie Kaszubskich Nut

I jak ? Przekonałem do obejrzenia Wejherowa i zmienienia zdania o tym mieście? Polecam szczególnie wejherowski park i starówkę. A może ty znasz jakieś ciekawe miejsca w Wejherowie? Daj znać w komentarzu 😉


[1]http://www.wck.org.pl/nasz-obiekt.html

[2]http://www.wck.org.pl/nasz-obiekt.html

[3]http://www.wejherowo.pl/artykuly/bieliki-sa-juz-w-wejherowskim-parku-a4475.html

[4]http://turystyka.wejherowo.pl/s/18-palac

admin

Skomentuj post

Stacja muzeum – muzeum kolejnictwa

Stacja muzeum a dokładniej muzeum kolejnictwa znajduje się w Warszawie na ulicy towarowej 3 w…

3 miesiące dawno
Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względu na plażę ale także ciekawe…

4 miesiące dawno
Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jeżeli nie interesuje was leżenie na plaży , a wolicie zwiedzać ciekawe miejsca nad polskim…

4 miesiące dawno
Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Uwielbiam na piechotę zwiedzać miejscowości a szczególnie ciekawe miejsca która są warte uwagi. Czytając o…

4 miesiące dawno
Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Przechadzając się po gdańskim nabrzeżu nad Motławą można zauważyć dość duży statek zakotwiczony na wybrzeżu…

5 miesięcy dawno
Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Będąc na wyjeździe / wakacjach potrzebujemy trzech rzeczy : transportu ,noclegu oraz pożywienia. W dniu…

6 miesięcy dawno