Kategorie ciekawe miejsca

Gdańsk Główny- Jarmark Bożonarodzeniowy 2019

Na zachodzie Europy a szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów jarmarki bożonarodzeniowe są swego rodzaju tradycją jak i czymś wpisanych w ich kulturę. To tak jak dla nas święta bez Kevina w Polsacie. Musi być i już mimo że każdy zna scenariusz na pamięć.

Zdjęcie z bramy

Od kiedy byłem dzieckiem zawsze podobały mi się sceny z filmów gdzie były pięknie przystrojone jarmarki bożonarodzeniowe. Jednak nasza szara rzeczywistość pozwalała co najwyżej na Panią Grażynę w namiocie sprzedającą kapcie i galaretki.Jednak my jako społeczeństwo się zmieniliśmy i nasze pogląd na nie które sprawy także. Jesteśmy bardziej otwarci na nowe rzeczy i jesteśmy wstanie za nie zapłacić więcej niż przeciętnie.

Jednym z tego przykładów jest rozwój branży street foodów która bardzo często serwuje stosunkowo drogie potrawy w przeciwieństwie do konkurencji. Weźmy pierwszy lepszy przykład: Burgery i Frytki. Duży zestaw w McDonalds to ok 18-20 zł . Najtańszy hamburger w modnym lokalu to kwota od 20 zł w górę a koszt frytek to 8-12 zł. Dlaczego nie idziemy do Mcdonalda a wybieramy lokalne bary? Bo chcemy czegoś nie tylko innego ale też dobrego jakościowo co zaspokoi nasze pragnienia. Tak samo bazary przed Bożym narodzeniem zamieniły się w urocze chatki w pięknej scenerii czego przykładem jest świątecznym jarmark w Gdańsku.

Jarmark Bożonarodzeniowy znajduje się przy złotej bramie około 5-7 min od dworca głównego w Gdańsku Gł. Jest czynny od 23.11.2019 aż do 01.01.2020, lecz godziny działania jarmarku zależne są od dnia tygodnia.

Co znajdziemy na Jarmarku w Gdańsku Gł? Przede wszystkim świąteczną atmosferę i całą masę świątecznych atrakcji. Plac składa się z dużej ilość świątecznych drewnianych budek gdzie serwowane jest jedzenie oraz Grzańce . Możemy także zakupić kolorowe ozdoby świąteczne ,skarpetki czy ogromne lizaki. Miejsce te jest ucztą dla smakoszy ponieważ wśród oferty gastronomicznej znajdziemy: sękacze, mini pączki ,donaty ,bigos , chleb z swojskim smalcem, kiełbasę z grilla i wiele innych różnorodnych dań z każdego krańca świata ( królowały różnego rodzaju wyroby z ciasta jak Churosy).

Drugą i tą lepszą stroną jarmarku są dekoracje świąteczne zaczynając od wielkiego świątecznego napisu Gdańsk gdzie każdy musi sobie zrobić zdjęcie kończąc na specjalnie przystrojonych bramach , stworzonych tylko na czas festiwalu.

Jedną z ciekawszych atrakcji jest wielka brama w kształcie świecznika adwentowego z której można podziwiać prawie cały jarmark. Pełni ona role punktu widokowego. Drugą popularnym miejsce był tron świętego mikołaja gdzie mnóstwo dzieci i nie tylko pozowało do zdjęcia.

Coś słodkiego

Na placu znajdowało się także specjalne miejsce pocałunków gdzie znajdowała się jemioła. Miejsce te było szczególnie odwiedzane przez pary. Ciekawą reklamą jednej z dość dużych firm był ogromny balon do którego można było wejść i poczuć się w szklanej kuli.

Najciekawszą atrakcją był gadający łoś. Tak dobrze słyszycie. Nie to nie jest jeszcze wigilia ale ten łoś naprawdę gadał.Małego tego opowiadał suchary a do tego mówił w obcym języku co jakiś czas. Robił chyba największą furorę na całym jarmarku.

Co do ceny to wstęp jest darmowy jednak cały sens odwiedzenia tego miejsca zaczyna się dopiero po 17 kiedy zapadnie zmrok. Ceny produktów nie należą do najniższych i wszystko jest raczej zrobione pod zachodniego turystę. Tanio nie jest.

Podsumowując . Warto odwiedzić to miejsce choćby tylko dla samych zdjęć i wspomnień

Zdjęcia: Źródło własne

a tu więcej o samym jarmarku http://bozonarodzeniowy.gda.pl/

admin

Skomentuj post

Stacja muzeum – muzeum kolejnictwa

Stacja muzeum a dokładniej muzeum kolejnictwa znajduje się w Warszawie na ulicy towarowej 3 w…

3 miesiące dawno
Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względu na plażę ale także ciekawe…

4 miesiące dawno
Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jeżeli nie interesuje was leżenie na plaży , a wolicie zwiedzać ciekawe miejsca nad polskim…

4 miesiące dawno
Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Uwielbiam na piechotę zwiedzać miejscowości a szczególnie ciekawe miejsca która są warte uwagi. Czytając o…

4 miesiące dawno
Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Przechadzając się po gdańskim nabrzeżu nad Motławą można zauważyć dość duży statek zakotwiczony na wybrzeżu…

5 miesięcy dawno
Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Będąc na wyjeździe / wakacjach potrzebujemy trzech rzeczy : transportu ,noclegu oraz pożywienia. W dniu…

6 miesięcy dawno