Kategorie ciekawe miejsca

Historia latarni na górze szwedów

Góra szwedów -latarnia

latarnia góra szwedów zdjecia

Latarnia na Górze Szwedów to jedno z najbardziej ciekawych miejsc na Helu do zwiedzania z powodu swojego postapokaliptycznego wyglądu oraz pięknego widoku jaki się rozpościera z tego miejsca. Nazwa Góra Szwedów lub Szwedzka Góra pochodzi najprawdopodobniej od szwedzkich okrętów które osiadły na mieliźnie w tym pobliżu. Był to rok 1628 czyli wojna polsko -szwedzka która zakończyła się bitwą pod Oliwą i zwycięstwem Rzeczpospolitej i podpisanym pokojem pomiędzy krajami, który możemy podziwiać w katedrze oliwskiej.

Co do okrętów na mieliźnie to musi być w tym trochę prawdy ponieważ w okolicach września 1628 roku polska flota zdobyła ogromny okręt który osiadł na mieliźnie w pobliżu Helu1 Do opisu okrętu z floty szwedzkiej pasuje to Solen ( zatonął u wybrzeży Gdańska) ,Tigern ( on został przejęty przez załogę okrętu Świętego Jerzego który sam został zniszczony) oraz Kronan (on zatonął w Olandii w 1675 roku2).

Z listu Koniecpolskiego z 11 września 1628 roku do króla Zygmunta wynika, że okręt który osiadł miał 36 dział oraz że zostało pojmanych dwóch kapitanów okrętowy i żołdacki. Natomiast z listu z 15 września 1628 roku wiemy że ten okręt znaleziono? pod helem’

Jak się okazuje najprawdopodobniej był to okręt? Christine?, który został przejęty przez Polaków ale zaraz podpalony przez szwedów (Szwedzi podpalili okręt ponieważ nie można go było wydostać z wydmy która jest Góra Szwedów i tam został do dziś co można nieraz zaobserwować) dlatego nie można znaleźć go w żadnych wzmiankach o jego działaniach na polach bitwy pod Polską banderą3.

Latarnia

hel góra szwedów latarnia morska

Sama latarnia była wyłącznie latarnią pomocniczą dla latarni w Helu ,ale co ciekawe była sterowana automatycznie co niestety się nie sprawdzało szczególnie zimą oraz powodowało liczne awarie. Sama latarnia zastąpiła latarnie Jastarnia bór w 1936 roku ,niestety Jastarnia -Bor została wysadzona żeby nie przejął jej nieprzyjaciel w 1939 roku , a jej szczątki a raczej podwaliny istnieją do dziś.

Latarnia morska na Górze Szwedów była czerwona i składała się z 2 metrowej betonowej podbudowy oraz metalowej konstrukcji. Sama latarnia ma 17 metrów a góra na której stoi ma 19 metrów i rozpościera się z niej fajny widok.

Latarnia została wyłączona w 1990 roku i stanowi atrakcje turystyczną do której dojdziemy szlakiem niebieskim, a potem zielonym. Szkoda, że nie zrobiono z niej punktu widokowego bo było by to super miejsce jednak pozostaje w odosobnieniu i niszczeje .

Niestety latarnia zamiast być remontowana może trafić na złom co by zniszczyło to piękne miejsce

Zródlo

2https://pl.wikipedia.org/wiki/Kronan_(1668)

admin

Udostępnij
Opublikowane przez
admin

Skomentuj post

Stacja muzeum – muzeum kolejnictwa

Stacja muzeum a dokładniej muzeum kolejnictwa znajduje się w Warszawie na ulicy towarowej 3 w…

3 miesiące dawno
Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względu na plażę ale także ciekawe…

4 miesiące dawno
Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jeżeli nie interesuje was leżenie na plaży , a wolicie zwiedzać ciekawe miejsca nad polskim…

4 miesiące dawno
Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Uwielbiam na piechotę zwiedzać miejscowości a szczególnie ciekawe miejsca która są warte uwagi. Czytając o…

4 miesiące dawno
Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Przechadzając się po gdańskim nabrzeżu nad Motławą można zauważyć dość duży statek zakotwiczony na wybrzeżu…

5 miesięcy dawno
Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Będąc na wyjeździe / wakacjach potrzebujemy trzech rzeczy : transportu ,noclegu oraz pożywienia. W dniu…

6 miesięcy dawno