Kategorie ciekawe miejsca

Małe trójmiasto:Reda 7 ciekawostek

A tutaj budujemy light tower

Reda – miasto położone w województwie Pomorskim w gminie jak Reda. Miasto należy do tzw małego trójmiasta kaszubskiego czyli prężnie rozwijającej się odnogi trójmiasta.Miasto ,a raczej jak na warunki naszego kraju miasteczko bo posiada około 27 tyś mieszkańców notuję dodatni przyrost naturalny jako nieliczne w Polsce . Posiada bardzo dobrze rozbudowaną bazę rekreacyjną w postaci Aquaparku który jest największym obiektem tego typu w kraju.

1.Dodatni przyrost naturalny

Ciekawostką numer jeden jest to że Reda posiada dodatni przyrost naturalny w stosunku do ujemnego w całym kraju. W województwie pomorskim według danych z 2017 roku przyrost wyniósł 0,37 % i stanowił najwięcej w kraju. Według danych GUS na 1000 mieszkańców przyrost w Redzie wyniósł 11,17 osoby a najwyższy był w Sierakowicach 14,74 osoby.

Dla przykładu według tych samych danych przyrost naturalny w Sopocie wyniósł -4,25 osoby na 1000 mieszkańców, Gdyni – 1,87 osoby a Słupsku -1,78 osoby.Pokazuje to jak demografią stoi reda.

2.Miasto urosło 4 krotnie

Miasto reda urosło 4 krotnie od 1982 roku. W tym roku liczba mieszkańców wynosiła 6091 a w 2017 25 102. Jest to spowodowane szybki rozwojem budownictwa w Redzie przez jednego z największych deweloperów w trójmieście

3.Aquapark z rekinami

Aquapark w Redzie otwarto w 2016 roku. Co ciekawe jest to prywatna inwestycja dewelopera wspiera po przez kredyt z programu operacyjnego Jessica . Jest to dość wyjątkowe ponieważ w większości przypadków tego typu obiekty budowane są przez samorządy a nie prywatnych inwestorów.

Park został rozsławiony po przez stworzenie atrakcji wodnej z prawdziwymi rekinami które są maskotką Aquaparku. W Aquaparku znajduje się oprócz basenów oczywiście sauniarnia ,klub fitness, kino 7d, pasaż handlowy, akwarium,punkt biblioteczny czy tor gokartowy .

Jest to też jedyny Aquapark w Polsce z bazą hotelową na 50 miejsc noclegowych zarazem w apartamentach jak i specjalnej wiosce wzorowanej indiańską stworzoną dla dzieci.

4.Reda ma punkt widokowy

Miasto posiada swój punkt widokowy na ulicy Jarej. Jest to dokładnie ciąg schodów kierujących do osiedla domków na wzgórzu zwanego Marianowem. Z punktu widokowego na Jarej można w dobrą pogodę zobaczyć zatokę pucką. Szkoda tylko że plany remontu tego miejsca zostały zarzucone a teren zarósł krzakami.

5.Aquatower – najwyższy budynek w Mały Trójmieście kaszubskim

Aquatower przy Aquaparku jest to najwyższy budynek w Małym Trójmieście kaszubskim. Wysokość budynku wynosi 55m i jest jednym z 3 inwestycji w Redzie obok Light Tower czy Prima Reda które także będą miały 18 pięter. Najwyższy budynek na Trójmieście to Olivia Star 156 m a najwyższym w Polsce Pałac Kultury i Nauki 237 metrów choć może go już niedługo prześcignąć Varso 310 m

6.Semeko – miasto wybudowane przez dewelopera

Semeko to firma deweloperska która wybudowała większość budynków przy SKM . Pierwszym większym osiedlem było „Przy Młynie” a dalsze budynki przy Aquaparku przez miejscowych nazywane jest po prostu Semeko. Po przez wysokie ceny w Gdyni rozwineło się budownictwo mieszkań na terenach Redy ,Rumi i Wejherowa. Po przez budownictwo tańszych mieszkań niż w Gdyni Reda ma też dodatni przyrost naturalny.

Semeko to też deweloper który wybudował Aquapark oraz najwyższy budynek Małego Trójmiasta Kaszubskiego Aquatower.

7.Betlejem w Redzie

W Redzie znajduje się dzielnica nazwana Betlejem– nie nie te Betlejem . Skąd taka nazwa przywodząca do uczuć religijnych? Po pierwsze był to trochę efekt mody bo nie jest to jedyne miasto które posiada osiedle o tej nazwie. Po drugie nazwa bardzo prawdopodobnie nie określała biblijnego miejsca a biedną drewnianą osadę którą były tamte rejony a bardzo pasowały do obrazka który zna prawie każdy w naszym kraju stąd nazwa Betlejem

A co wy możecie ciekawego powiedzieć o redzie

admin

Skomentuj post

Stacja muzeum – muzeum kolejnictwa

Stacja muzeum a dokładniej muzeum kolejnictwa znajduje się w Warszawie na ulicy towarowej 3 w…

1 miesiąc dawno
Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względu na plażę ale także ciekawe…

2 miesiące dawno
Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jeżeli nie interesuje was leżenie na plaży , a wolicie zwiedzać ciekawe miejsca nad polskim…

2 miesiące dawno
Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Uwielbiam na piechotę zwiedzać miejscowości a szczególnie ciekawe miejsca która są warte uwagi. Czytając o…

2 miesiące dawno
Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Przechadzając się po gdańskim nabrzeżu nad Motławą można zauważyć dość duży statek zakotwiczony na wybrzeżu…

3 miesiące dawno
Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Będąc na wyjeździe / wakacjach potrzebujemy trzech rzeczy : transportu ,noclegu oraz pożywienia. W dniu…

4 miesiące dawno