Ośrodek Oporu Jastarnia Wczasy – schron Sęp,Saragossa i Sabała

Ponieważ półwysep helski był miejscem strategicznym na mapie Polskie w 1936 w rejonie Jastarnia podjęto decyzje o utworzeniu umocnień zwanego Ośrodkiem Obrony Jastarnia składającego się z 3 schronów od strony morza: Sęp, Saragossa i Sabała, jednego od strony zatoki Sokół oraz paru mniejszych fortyfikacji.

Państwo polskie w pośpiechu przygotowywało się do obrony i niestety wiele projektów nie zdążyło zostać ukończonych a tego przykładem są schrony Sęp,Saragossa i Sabała znajdujące się w okolicach miejscowości Jastarnia wczasy. Schrony te miały być planowo ukończone w październiku 1939 roku jednak tak się nie stało. Brakowało systemów wentylacji czy części uzbrojenia a same pracę trwały podczas wojny.

Nazwy Sęp i Sokół nie muszę tłumaczyć. Co oznaczają nazwy Sabała i Saragossa? Sabała pochodzi najprawdopodobniej od Jana Krzeptowskiego który był muzykiem i pieśniarzem ale także prawdopodobnie zbójnikiem w młodości. Przez Witkacego nazwanym został “Homerem Tatr”. Dla twórców stał się symbolem Góralszczyzny. Saragossa jest to nazwa hiszpańskiego miasta w którego oblężeniu podczas wojny uczestniczyła Brygada im. Jarosława Dąbrowskiego.

schron jastarnia saragossa

Co do schronów to tylko jeden który znajduje się na plaży jest otwarty i jest możliwość wejścia do środka.Ciężki schron bojowy Sęp znajduje się na plaży przez co jest zasypany piaskiem i poruszanie się wewnątrz jest utrudnione. Wszedłem do tego schronu i bez latarki i chodzenia na tzw klęczkach nie ma szans. Trzeba uważać nie tylko na głowę a także na różnego rodzaju śmieci w postaci szkła i butelek pozostawionych przez turystów.

schron sęp jastarnia plaża fortyfikacje hel

Reszta schronów stanowi muzeum i jest dostępna po umówieniu się lub w okresie Maj- Wrzesień choć podczas mojej podróży schron był zamknięty.

Zapraszam również na profil na instagramie gdzie znajdziecie więcej zdjęć z wypraw po półwyspie helskim i nie tylko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podziel się ciekawą treścią