Jak przeczytać książkę w jeden dzień – porady

Jak przeczytać książkę w jeden dzień? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie kiedy gonią nas terminy w szkole ,na studiach lub nie mamy czasu na czytanie. Pytanie brzmi czy da się przeczytać książkę w jeden dzień i jak to zrobić? Gdybyśmy potrafili przeczytać jedną książkę w jeden dzień to w ciągu roku moglibyśmy przeczytać 365 książek. Oczywiście to wartość teoretyczna bo ilość obowiązków którą posiadamy na to nie pozwoli. Z drugiej strony zakładając że średnia czytelnictwa w Polsce to ok. jedną książkę rocznie (dane 2020 gazeta prawna 39 % badanych) to oznaczało by to zawyżenie wyniku ponad 4 krotnie do końca życia.

A oto czego dowiecie się w tym artykule:

Jak przeczytać książkę w jeden dzień porady
 • Gdzie najlepiej czytać książki?
 • Kiedy najlepiej czytać książki?
 • Jaki format wybrać?
 • I najważniejsze czy da się przeczytać książkę w jeden dzień?

Czy da się przeczytać książkę w jeden dzień? Tak jest to możliwe choć zależy to od książki i jej grubości. Wiadomo że ciężej humaniście będzie czytać się książkę o fizyce kwantowej. Taka sama sytuacja jest z grubością książki . Szybciej przeczytamy książkę 100 str niż 250 str. Na szybkość czytania wpływa też ilość obrazów oraz czcionka zastosowana w tekście. Jeżeli autor ma mało do powiedzenia to tekst jest pisany dużą czcionką i mamy bardzo dużo wolnych przestrzeni. Natomiast są też książki które są napisane drobnym druczkiem i tego typu teksty czyta się wolniej i ciężej. Jeszcze nie zaczęliśmy czytać a już tyle zmiennych.

Teraz pozostaje pytanie ile czyta średnio na minutę przeciętny użytkownik? Jest to w zależności od danych od 180 słów do 250 słów. Liczą tą normą to przez godzinę od 10800 do 15 000 słów. Wiadomo że po pewnym czasie czytania nasza prędkość będzie spadać więc trzeba brać te dane z przymrużeniem oka. Jednak bazujących na tych danych ,według badań Amazon.com jednak książka ma 64 000 słów co oznacza że jedną książkę przeczytamy od 4 godzin 18 minut do ok 6,5 godziny.

Jeżeli chcecie sprawdzić ile powinno wam zająć przeczytanie książki to możecie to sprawdzić na portalu lubimyczytać. I tak o to „Rzuć na to okiem. Rewelacyjny sposób na szybkie czytanie” Paweł Rudzki mająca 264 strony zajmie nam 4 godziny i 24 minuty. Jednak zupełnie inaczej będzie przedstawiał się wynik dla książki „Sztuka samodzielnej nauki” Petera Holinsa która ma 120 stron.Przeczytanie jej według tego portalu zajmuje dwie godziny. Przyjemniej brzmi prawda? Ile razy człowiek spędza po 2-3 przed telewizorem ale książki żadnej nie przeczyta w ciągu roku.

Miejsce czytania

Niby czyta się wszędzie tak samo jednak nie jest to do końca prawdą. Pozwólcie że posłużę się przykładem z własnego życia. W mieszkaniu mam 3 miejsca do czytania a w zasadzie to 4:

 • siedząc na dywanie
 • siedząc na krześle w kuchni
 • siedząc na wersalce
 • lub leżąc na drugiej kanapie

Wiem z własnego doświadczenia że siedzenie na krześle, oraz na podłodze najlepiej się sprawdza. Jeżeli się tylko położę na kanapie w drugim pokoju daje sobie max 30 minut i śpiĘ. Krzesło kuchenne ze względu na niewygodę to też max 30 min do godziny czytania. Jak widać miejsce miejscu nierówne, a do tego dochodzi otoczenie

Otoczenie

Otoczenie, czyli to co nas otacza a raczej nam przeszkadza podczas czytania. Może być to włączony telewizor ,krzyczące dzieci, żona robiąca ciasto , sąsiad robiący remont czy samochody przejeżdżające obok. Sam wiem że czytanie przy przeszkadzających dzieciach to max 10-20 stron a i tak gubię wątek. Dla mnie najlepszym miejsce na czytanie jest albo osobny pokój albo miejsce gdzie mam absolutną ciszę. W pewnym momencie zacząłem czytać w parku niedaleko mnie. Jakie z tego wnioski wyciągnąłem? Po pierwsze mam mniej czynników rozpraszających, które mi przeszkadzają i mogą bardziej skupić się na lekturze.Po drugie ławka nie jest najwygodniejszym miejscem do siedzenia więc nie powoduje poczucia senności. Ponieważ nie miałem pod ręką telewizora czy wifi nie miałem rozpraszaczy. Książkę czytało się bardzo szybko ale ma to jednak minusy. Dla nieśmiałych spojrzenia ludzi mogą przeszkadzać. Na szczęście ja ten eksperyment wykonałem w okresie świąteczny kiedy spotkałem może 5 osób przez godzinę.Drugą kwestią jest pogoda która może trochę doskwierać. Ponieważ człowiek się nie porusza , odczucia temperatury są gorsze niż przy chodzie i trzeba się dość grubo ubrać i najlepiej mieć kaptur lub czapkę. Na pewno nie polecam tej metody zimą ale na lato jest to jakiś sposób.A i ta ławka, po godzinie 4 litery bolą.

Pora czytania

Pora czytania ma ogromne znaczenia na to jak szybko czytamy. Po męczącym dniu przeczytanie paru stron bez krótkiej drzemki jest niewykonalne. Podobnie sytuacja ma się po przebudzeniu kiedy jesteśmy rozespani i nie mamy siły na czytanie. Drzemka jest dobrym sposobem na możliwość nauki lub czytania choć w godzina wieczornych może zakłócić nam próby zaśnięcia wieczorem. Inną możliwością skuteczną rano jak i wieczorem są ćwiczenia fizyczne . Jak studiowałem i była powiedzmy godzina 23 a ja wstawałem o 4 oznaczało to dla mnie 19 godzinę funkcjonowania co bardzo często uniemożliwiało kontynuacje nauki. Dlatego w takiej sytuacji robiłem pompki czy pajacyki aby pobudzić się do działania. Fakt nie pomagało na długo ale 30 minut dodatkowej nauki było możliwe do uzyskania

Czy robimy notatki

Niektóre książki czytamy dla przyjemności a z niektórych chcemy zaczerpnąć wiedzy. Ja nie lubię czytać książek które nie wnoszą dodatkowej wiedzy do mojego życia dlatego w każdej robie notatki. Niestety powoduje to spowolnienie tempa czytania i albo jedno albo drugie

Rodzaj książki

Książka książce nie równa. Czytałem kiedyś o tytule „Głupi Mózg” . Niestety autor wrzucił za dużo naukowego języka i mało nie przysnąłem natomiast „Trakcje” czytałem z wypiekami na twarzy. To trochę jak z czytaniem „Nad Niemnem” . Dla mnie to była istna męczarnia a moje koleżanki zachwycały się nad opisem przyrody. Niestety to wszystko wpływa na prędkość czytania

Czy mamy Flow?

A co to jest Flow? Mam wrażenie że pojęcie zostało stworzone przez Kołczów motywacyjnych ale jednak patrząc na życie są takie chwilę kiedy nam się chce więcej prawda? Np jak jesteśmy zakochani itd. Flow to stan opisany przez psychologie oznaczający nagły ,silny przypływ.Określenie to stworzył Mihály Csíkszentmihályi i określa je jako stan pomiędzy satysfakcją a euforią w którym nasz umysł jest skupiony na jednej czynności pomijając cały świat dookoła. W takim stanie czyności wykonujemy szybciej i przyjemniej a do nich należy też czytanie.

W jaki formacie czytamy książkę

Kiedyś czytanie książki to była oczywista czynność:po prostu książka. W dzisiejszych czasach doszła nam możliwość czytania na smartfonie ,tablecie, ebookreaderze np. Kindle oraz słuchanie audiobooków. Nie każda z tych czynności jest sobie równa. Czytanie na smartofnie lub tablecie plusy:

 • dostęp do tysiąca książek
 • zawsze pod reką

Minusy:

 • nie kiedy zbyt mały ekran
 • zjada baterie telefonu czy tableta
 • niebieskie światło
 • nie wszystkie tytuły dostępne

Kindle i inne ebook readery plusy :

 • są wygodne i
 • nie mają efektu niebieskiego światła
 • bardzo długo działająca bateria nawet do miesiąca czasu.

Minusy:

 • to nie to samo co zwykła książka
 • nie wszystkie tytuły są dostępne

Audiobooki jak wszystko ma plusy i minusy. A oto plusy:

 • łatwa dostępność gdziekolwiek jesteśmy
 • użytkowanie podczas zmęczenia czy dojazdu do pracy np. w samochodzie
 • jest to dobra forma dla osób nie lubią czytać albo mają problemy z wzrokiem
 • możemy ustawić szybkość czytania dzięki czemu możemy szybciej zapoznać się z lekturą
 • możemy czytać podczas rutynowych czynności jak gotowanie czy sprzątanie

Minusy:

 • dość mała ilość pozycji w stosunku do ogólnej ilości książek
 • dłuższy czas oczekiwania na nowości
 • gorsze przyswajanie tekstu dla wzrokowców
 • brak możliwości robienia notatek

Podsumowując

Książkę da się przeczytać w jeden dzień. Na sam początek trzeba wybrać książki cienkie napisane przystępnym językiem dość dużą czcionką. Książka ma nam sprawiać przyjemność a nie uczenie się nie ulubionego przedmiotu. Musimy wybrać odpowiednie miejsce do czytania oraz co najważniejsze mieć na to czasu. Mamy alternatywy w postaci np. Audiobooków których możemy używać nawet podczas rutynowych czynności, ale tracimy na przyswajaniu treści.

A jakie twoje zdanie na ten temat?

Bonus:Książki które możecie przeczytać w jeden dzień

„Trakcja czyli złap przyczepność. Jak każdy startup może osiągnąć szybki wzrost”

Gabriel Weiberg , Justin Mares – 240 stron

Najtwardsza Waluta Świata James Rickards – 184 strony

„Wizualny Młotek” Laura Ries – 202 strony

Potęga Google’a Richard L.Brandt – 243 strony

Zasada postępu Teresa Amabile Steven Kramer -232 strony

Sztuka Samodzielnej Nauki Peter Hollins -120 strony

Kreatywność i nienawiść Dan Norris- 91 stron

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podziel się ciekawą treścią