Książka:NewConnect -nowa szansa na duże zyski

Po książkę “Newconnect -nowa szansa na duże zyski” sięgnąłem z czystej ciekawości ponieważ sam NewConnect jest bardzo młodym tworem i informacji na jego temat możemy szukać na portalach zajmujących się finansami a nie w książkach. Oczekiwałem po niej analizy zyskowności dla inwestora indywidualnego i wskazówek wraz z przykładami jak inwestować. Czy warto?Zapraszam do lektury

Najpierw parę słów o autorze. Jest nim Adam Jagielnicki ze Szczecina.Autor ma na swoim koncie takie książki jak “Inwestycje giełdowe.Jak grać i wygrywać” , “Inwestycje alternatywne. Pierwsze kroki na rynku pozagiełdowym” czy “Strategie inwestycyjne.Jak z głową zarabiać pieniądze”. Ogólnie na Onepress ma 8 tytułów więc to nie mało. Można oczekiwać już konkretnej wiedzy. Trzeba zaznaczyć że nie jest ekonomistą a informatykiem ale z zamiłowanie do giełdy.

Co do książki miałem oczekiwania trochę inne niż otrzymałem. Dla inwestora indywidualnego liczą się zyski oraz pokazanie strategii inwestycyjnych wraz z jej rezultatami zarazem dobrymi jak tymi gorszymi. Sam zaczynałem inwestycje właśnie na tym rynku nazywanym małą giełdą i wiem doskonale ile na początku było obietnic a co innego pokazała przyszłość.Jednak tego czego oczekiwałem nie otrzymałem choć jest to książka bardzo ciekawa dla osób początkujących choć trzeba mieć na uwadze że jest już to pozycja dość stara i wiele rzeczy się zmieniło

Dlaczego jest dobra dla początkujących?

Książka krok po kroku opisuje działania giełdy ,godziny jej funkcjonowania ,system warset,opisuje wskaźniki oraz możliwości manipulacji pojedynczymi inwestorami. Autor skupia się na na osobie która dopiero zaczyna przygodę z rynkiem. Dzięki tej książce czytelnik pozna różnice w funkcjonowaniu GPW a NewConnect ( np widełki) ale także podstawowe pojęcia które na początku mogą wydawać się czarną magią jak:

  • wskaźniki C/Z i C/WK
  • terminy wydawania raportów
  • rodzaje emisji
  • różnice pomiędzy prospektem emisyjnym a dokumentem informacyjnym
  • rodzaje inwestorów
  • co to PDA,STOP LOSS,Wolumen,Obrót czy PKC

Jak widać mamy podstawowe informacje dla każdej osoby która spotyka się pierwszy raz z giełdą. Dowiemy się co to jest dogrywka ,skąd brać informacje o giełdzie oraz co mnie bardzo zaciekawiło manipulacje z jakimi może spotykać sęe inwestor indywidualny. Autor w niektórych tematach jest bardzo krytyczny co w mojej ocenie jest jak najbardziej na plus.

Co do samego tematu NewConnect to poczułem się jakby ktoś przepisał na ludzki język regulaminy i wytyczne dotyczące tego rynku a nie książkę o inwestowaniu na nim. Dowiem się jakie są koszty wprowadzenie spółki na giełdę ,czym jest emisja prywatna i do ilu osób trafia i to że nie zawsze jej opłacalne wchodzenie na ten rynek. W pewnym momencie miałem wrażenie że jest to poradnik dla spółek chcących pozyskać kapitał z tego rynku niż osób chcących na nim inwestować.

Bardzo podoba mi się krytyczne spojrzenie autora na możliwości spekulacji i pokazania rynku jakim jest ale za mało tutaj o samych inwestycjach. Mamy wspomniane zaledwie o paru spółka, a możliwości inwestycyjne to ok 30 stron książki.

Doceniam przyznanie się autora do błędu ( czytałem wydanie poprawione) w ocenie kryzysu z 2008 roku bo pokazuje to że nawet osoba która piszę książki mimo usystematyzowanej wiedzy może się mylić.

Inną ciekawostką jest napisanie programu przez autora do wyliczeń i wyszukiwania spółek w które można zainwestować. W okresie wydania książki było to coś ,jednak teraz już robi mniejsze wrażenie

Książka kosztuje 69 zł , na Onepress widziałem ją za ok 42 zł a ja za swój egzemplarz na allegro zapłaciłem ok 11 zł.

Podsumowanie

Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z giełdą albo chcesz w jakiś sposób usystematyzować wiedzę to jest to dość ciekawa pozycja choć mająca już swoje lata i znajdziesz nowsze pozycje.Ja sam przypomniałem sobie wiele kwestii w tym moje ulubione ROA i ROE(zawsze mylę te dwa wskaźniki) Jeżeli jednak szukasz strategii inwestycyjny ogólnie nie skupiających się na danym rynku to podstawy są opisane choć brakuje więcej przykładów.Jednak jeżeli oczekiwałeś na skupieniu się na inwestycjach dotyczących NewConnect to nie polecam. Dowiesz się z książki o funkcjonowaniu tego rynku jednak przykładów inwestycji jest w niej bardzo mało.

Mam wrażenie że trochę źle zinterpretowałem tytuł ponieważ liczyłem na twarde spojrzenie na wyniki inwestycyjne z możliwościami dużego zarobku jak np 11 bit studio oraz ogromnymi porażkami i bankructwami firm. Autor fakt przestrzega że jest to rynek młody na którym jest duże ryzyko ale nie pokazuje tego na konkretnych przykładach.

W mojej ocenie to 6/10

Jeżeli czytałeś książkę podziel się swoją opinią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podziel się ciekawą treścią