Minusy Audiobooków

Audiobook to jednak jeszcze dość niszowy produkt na naszym rynku choć zdobywający coraz większą popularność. Wiele artykułów opisuje same plusy tego rozwiązania ale czy są jakieś minusy? Czy tradycyjna książka ma szanse z nowoczesną technologią?

Pierwsza książka mówiona w Polsce bo tak są nazywane Audiobooki powstała w latach 30 XX wieku przez firmę Orpheon i były to bajki Adama Mickiewicza. Do czasu rozpowszechnienia się technologi cyfrowej audiobooki służyły jako alternatywa książek dla osób mających problemy z wzrokiem. Dopiero XXI pozwolił na szybki rozwój tej branży.

Audiobooki są chwalone za możliwość użytkowania ich podczas czynności w których nie możemy użytkować książki. Fajnie jest sprzątać i słuchać audiobooka bo to jak sprzątanie i czytanie książki zarazem. Jednak dzisiaj o minusach audiobooków

Audiobooki i podcasty są słuchane bardzo często podczas podróży do pracy lub z pracy. Jednak nie jesteśmy wielozadaniowi choć nam tak się wydaje. Mózg może skupić się na jednej konkretnej czynności a nie kilku na raz. Słuchanie audiobooka może zapobiec przed zaśnięciem, ale z drugiej strony może spowodować kolizje na drodze po przez zwrócenie uwagi na treść tekstu a nie drogę samą w sobie.Dlatego trzeba uważać

Audiobook podczas słuchania dla wzrokowców ma mniejszą przyswajalność tekstu tzn mniej zapamiętujemy treści. Niekiedy jest to słuchanie dla słuchania.Więc jeżeli chcesz coś zapamiętać to nie jest dobry pomysł

W audiobookach nie da się szybko przewinąć na daną stronę . Np chcesz sobie przypomnieć co było na stronie 15. I tu jest problem ponieważ musisz pamiętać w jakim czasie jest jakaś strona umiejscowiona.

W audiobookach nie można zaznaczyć danego fragmentu tekstu i szybko do niego wrócić co jest kłopotliwe do osób które zaznaczają sobie w tekście ważne rzeczy a potem do nich wracają w celach np nauki.

Mniejsza oferta w stosunku do książek. Niestety wyprodukowanie audiobooka kosztuje. Głównym kosztem jest zatrudnienie odpowiedniego lektora i studia który nagra całą książkę. Dlatego bardzo często nie ma dostępu do audiobooków albo są one dostępne po czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podziel się ciekawą treścią