Kategorie książki

Mit motywacji Jeff Haden -Recenzja Audiobooka

Motywacja jest bardzo ważną rzeczą w kwestii każdego człowieka. Wraz z rozwojem branży rozwoju osobistego i pojawieniem się dużej ilości nowych publikacji motywacja została wyniesiona na wyżyny . Motywacja jest głównym tematem coachów ale czy tak na prawdę się sprawdza? Czy nigdy nie miałeś/miałaś tak że po wysłuchaniu kogoś kto wygłosił mowę motywacyjną poczułeś/łaś się jak człowiek który może góry przenosić? Nagle otrzymujesz ogromną ilość energii i myślisz że możesz wszystko?A gdyby się okazało że to wszystko nie prawda i wszyscy Ciebie oszukują? Zapraszam na recenzje książki Mit motywacji Jeffa Haden

Mit motywacji jak sama nazwa wskazuje obala świetną opinię jaką cieszą się motywacja i podważa jej skuteczność.Zadałem sobie trud żeby sprawdzić autora ponieważ nigdy o nim nie słyszałem. Jeff Haden jest autorem i współautorem blisko 50 publikacji. Sam pisał artykuły dla takich gigantów jak „TIMES” , YAHOO” czy „Fast Company”.

Mit motywacji jest to pozycja która wraca trochę do korzeni sprzed czasów kiedy istniał cały coaching a ludzie zajmowali się ciężką pracą w fabrykach. Na początku książki autor ukazuje motywacje jako mit w który wszyscy wierzą a po głębszym zastanowieniu się jest zasłoną dymną dla naszych problemów. Każdy kto wysłuchał mowy motywacyjnej poczuł choć raz napływ energii takiej że mógłby przenosić góry. Jednak każdy kto tego doświadczył wie że te uczucie jest chwilowe i złudne. Jest ono tak krótkie że pozwala na rozpoczęcie działań nad danym tematem aby potem już nigdy do tego nie wrócić. My jako ludzie osiągneliśmy swój cel jakim było zapoczątkowanie działania jednego nie doprowadziliśmy go do końca.

Autor w drugiej części skupia się na ciężkiej pracy oraz małych sukcesach. Pokazuje schemat samo napędzającego się koła zamachowego. Polega on na osiąganiu małych sukcesów które motywują nas do dalszej pracy i tak w dalej. Metoda jest bardzo ciekawa szczególnie że ja jako człowiek skupiam się bardziej na odległym celu a nie na mniejszych podzielonych zadaniach do wykonania. To myślenie według mnie usprawnia pracę i pomaga szybciej rozwijać wymagające projekty.

Jeff podaje wiele przykładów z swojego życia. Jednym z nich było robienie pompek i brzuszków tak żeby zrobić 50 000. Jeff nienawidzi robić brzuszków .Jak to sam określił ma je gdzieś jednak po wykonaniu zadanie doszedł do wielu wniosków. Po pierwsze nie było to takie ciężkie jak się wydawało. Po drugie trzeba założyć w takich sytuacjach możliwość nie wykonania ćwiczeń co przełoży się na wyższą ilość w innych dniach.Nie skłoniło go to do robienia większej ilości brzuszków a pokazało jak można przesuwać granice. Jak przykład podaje czas pracy. Czym dłuższy czas pracy tym szybciej mijają początkowe godziny. I tak samo było z ćwiczeniami.

Jeff duży nacisk kładzie na tzw checkliste. Tylko nie jest to tylko checkilista na zasadzie wypisz co masz dzisiaj zrobić. Co fajne autor opisuje minusy tego zastosowania. Jednym z przykładów jest to że człowiek zawsze wypisuje więcej niż może zrobić dlatego powinien określać interwały czasowe na wykonanie danego zadanie. Inną kwestią jest zła budowa kalendarzy które potrafią określać całe godziny spotkań zamiast dzielić jest na 15 i 30 minutowe kwestie ponieważ w wielu sytuacjach tyle czasu wystarczy do zrealizowania celu.

W audiobook można usłyszeć wiele przykładów działania ludzi sukcesu jak biznesmenów czy aktorów. Jednym z ciekawszych dla mnie powiedzeń było” Dobrego autora poznaje się po tym jak pracuje w dni którym mu się nie chce”( coś w tym stylu chciał przekazać autor). Czy wiecie że King ten autor wielu bestsellerowych książek został odrzucony przez 30 wydawnictw z swoją pierwszą książką?

Ciekawą kwestią jest rozbieranie społeczeństwa z złudzeń tzn każdy z nas chce otrzymać awans i chce być docenionym prawda? Tylko problem jest w tym że każdy z nas siedzi w biurze tyle samo jak inni i pożąda specjalnego traktowania. I tu jest cały problem naszej cywilizacji.

Fajny aspekty odnośnie naszego kraju odnosi się do osiągania sukcesu i motywowania pracowników. Patrząc po memach z małpami to sąsiad jest dobry jak jest taki sam jak my .A jak osiągnie sukces to musi być złodziej i oszust. Jeff pokazuje że powinniśmy się cieszyć z sukcesów innych ludzi i budować swój własny ponieważ nienawiść nie stworzy nam naszego sukcesu a ludzie którzy go osiągnęli mogą przekazać nam wskazówki jak tego dokonać

Drugą kwestią jest traktowanie pracowników. Należy ich chwalić w obecności innych a zwracać uwagę na osobności. Każdy znas pożąda chwały ale nikt nie chce być wytykany palcem. Najlepsi menagerowie cieszą się sukcesem zespołu a nie jak w wielu realiach robią wszystko żęby go skłócić .Sukces zespołu to ich sukces.

Czy Audiobook jest wart uwagi? Na pewno dlatego że odwołuje się do prostych prawd i sugestii w które wierzymy wszyscy a nie do frazesów i wiary w zdolności nadzwyczajne. Z dużą ciekawością słuchało się tego Audiobooka. Nie jestem znawcą więc nie mogę go ocenić pod względem technicznym ale jako osoba lubiąca książki poruszające temat rozwoju osobistego mogę ją śmiało polecić

admin

Skomentuj post

Stacja muzeum – muzeum kolejnictwa

Stacja muzeum a dokładniej muzeum kolejnictwa znajduje się w Warszawie na ulicy towarowej 3 w…

3 miesiące dawno
Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względu na plażę ale także ciekawe…

4 miesiące dawno
Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jeżeli nie interesuje was leżenie na plaży , a wolicie zwiedzać ciekawe miejsca nad polskim…

4 miesiące dawno
Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Uwielbiam na piechotę zwiedzać miejscowości a szczególnie ciekawe miejsca która są warte uwagi. Czytając o…

4 miesiące dawno
Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Przechadzając się po gdańskim nabrzeżu nad Motławą można zauważyć dość duży statek zakotwiczony na wybrzeżu…

5 miesięcy dawno
Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Będąc na wyjeździe / wakacjach potrzebujemy trzech rzeczy : transportu ,noclegu oraz pożywienia. W dniu…

6 miesięcy dawno