Porównywarka cen książek – bukoteka.pl vs ceneo.pl

Co robisz kiedy szukasz telewizora? Porównujesz ceny w sklepie i portalach takich jak Ceneo czy skąpiec. Co robisz kiedy szukasz książki? Sprawdzasz dwie ulubione księgarnie online a to błąd o czym sam się przekonałem. Może warto skorzystać z porównywarki cen książek?

Jesteśmy przyzwyczajeni że porównujemy ceny samochodów , mieszkań ,telewizorów ale rzadko robimy to z książkami. Oczywiście nawet na skąpcu czy ceneo porównamy ceny książek choć problemem jest mała ilość dostępnych dostawców.

Są jednak porównywarki cen książek. Jedna z nich to bukoteka.pl

Dlaczego warto sprawdzać ceny książek? Po pierwsze żeby zaoszczędzić to jest jasne ale niekiedy nie sprawdzamy ich z powodu przekonania niskości ceny. Jednym z przykładu może być cena książki np 19 zł. Przecież książki kosztują 40-50 zł więc 19 jest tanio. Niekoniecznie jak porównamy ceny.

Po pierwsze niektóre księgarnie mają podwójny cennik .Jeden jest dla klient który wchodzi na stronę bezpośrednia i ta cena jest przeważnie wyższa a drugi dla klienta z wyszukiwarek gdzie cena i koszt dostawy decydują o zamówieniu.

Żeby nie teoretyzować weźmy przykład: TRAKCJA CZYLI ZŁAP PRZYCZEPNOŚĆ JAK KAŻDY STARTUP MOŻE OSIĄGNĄĆ SZYBKI WZROST.

Zdjęcie powyżej to przykład ceny z Ceneo.pl jak widać kwota wynosi ok 12 zł.Ale czy to jest najtaniej?

Jak widać nie bo najtańszą ofertę mamy już za 11,64. Tutaj jest już pierwszy trik od kogo kupimy książkę.Często skupiamy się na pierwszej ofercie nie zawsze najtańszej.

Co na to Bukoteka.pl

A tak wygląda pozostała oferta

Porównując te dwie porównywarki cenowe możemy zauważyć dwie rzeczy. Po pierwsze nie mamy dostępu do wszystkich księgarni ponieważ ceneo.pl pokazuje taniaksiazka.pl a bukomat.pl już nie. Po drugie mamy różne ceny książek dla tej samej księgarni nieprzeczytane.pl. W ceneo kosztuje 12.11 zł a w bukomat.pl kosztuje 13,59 co daje ponad 10 % więcej ( tak wiem to tylko 1 zł ale dalej to ponad 10 %) co przy kilku książkach może dać jedną gratis.

A teraz sprawdźmy ile książki kosztują bezpośrednio?

Cena jest prawie 2 krotnie wyższa a niby wydaje się niska?

Cena jak z bukoteka.pl ale wyższa niż w ceneo

A tu dla porównanie empik.pl

Jak widać cena jest prawie 3 krotnie wyższa niż według najniższych ofert.

Dla sprostowania to nie jest tak że uwziąłem się na empika i taniaksiazka. Z jednej i drugiej księgarni zamawiam różne rzeczy ale nie raz się złapałem a szczególnie na taniej książce że mają podwójny cennik . Pomijam fakt uzyskania rabatów po przez akcje promocyjne 3 za 2 czy wyprzedaż.

Co do działania serwisów. Ceneo działa szybko i ma wysoką ekspozycje po wpisaniu w google natomiast szata graficzne jest trochę mniej czytelna ale daje więcej informacji o produkcie. Plusem Ceneo jest opcja kup lokalnie ponieważ nie zawsze możemy czekać na przesyłkę ( np lektura dla dziecka czy prezent dla kogoś) i możemy dostać na miejscu.

Bukoteka ma bardzo fajny i czytelny interfejs. Fajną opcją jest pokazywanie od razu najtańszej oferty jednak mamy mniejszy wybór w porównaniu z Ceneo. Bardzo mocno wkurza czas oczekiwania na wyszukanie pozycji. Może to wina mojego sprzętu ale Ceneo działa błyskawicznie.

Kto wygrywa? Dla mnie Ceneo ze względu na czas przygotowania oferty oraz możliwość kupowania lokalnie.

Ponieważ test nie był by wiarygodny gdybym porównał tylko jedną książke tu trochę przykładów.

Stażystka, A.Sinicka 20,33 zl Taniaksiazka , Ceneo 20,36 zł Bukoteka 20,33 zł

Wiedźmin. Tom 1. Ostatnie życzenie A.Sapkowski Taniaksiazka 28,63 zł , Ceneo 33,99 zł ,Bukoteka 28.10 zł

Kolejne 365 dni B.Lipińska Taniaksiazka 26,20 zł, Ceneo 23,79 zł Bukoteka 26,20 zł

To porównanie doskonale pokazuje że nie można opierać się na jednym źródle wiedzy. Niektóre różnice cenowe są śmieszne i wynoszą około 1-2 % ale różnica 3 zł na książce to już całkiem dużo. Pokazałem ceny z Taniaksiazka dla przykładu.

Zdjęcia:zrzut ekranu: empik.pl, ceneo.pl , taniaksiazka.pl nieprzeczytane.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podziel się ciekawą treścią