Recenzja książki “Atomowe Nawyki” James Clear

Nie mogłem się doczekać przeczytania książki “Atomowe Nawyki” . Słyszałem bardzo dużo dobrego na temat tej książki i byłem ciekawy na ile to marketing a na ile prawdziwe opinie. Jeżeli ktoś czytał albo słyszał o „Sile nawyku” Charles Duhiga to zastanawia się na ile Atomowe Nawyki są lepsze albo gorsze? Przekonajmy się

Książka Atomowe nawyki okładkowo kosztuje 44,90 ale mi się udało ją dostać coś w okolicach 26 zł. Książkę wydało wydawnictwo Galaktyka a jej autorem jest James Clear który jest tzw facetem od nawyków. Specjalizuje się w szkoleniach i prelekcjach czyli jak to zwykle bywa wśród topowych autorów. Książka jest zawarta w ok 290 stronach i podzielona jest na 6 rozdziałów , 20 podrozdziałów a te na kolejne mniejsze części. Taki podział jak najbardziej mi odpowiadam ponieważ można przeczytać zarówno 3 strony nie gubiąc kontekstu jak i 30 . Za to ogromny plus.

Co do samej treści to nie autor nie nudzi przypisami badań naukowych na 3 strony a bardziej stara się wytłumaczyć na zrozumiały język dla czytelnika co umila czytanie lektury. Od samego początku książki mamy mnóstwo przykładów na podstawie których pisarz tłumaczy nawyki , ich budowę ,podział ale także obronę przed nimi jak i ich wspieranie. W książce nawyk został rozebrany do szkieletu i kość po kości zbadany. Nie mamy tutaj górnolotnych haseł motywacyjnych ,ale krok po kroku wyjaśnione jak nawyk wpływa na nasze życie.

Książka opiera się na 4 prawach i ich odwrotnościach

  • Uczyń to oczywistym
  • Uczyń to atrakcyjnym
  • Uczyń to łatwym
  • Uczyń to satysfakcjonującym

Oraz przeciwieństwach

  • Uczyń to niewidocznym
  • Uczyń to nieatrakcyjnym
  • Uczyń to trudnym
  • Uczyń to zniechęcającym

Ciekawym zjawiskiem jest piętrzenie nawyków . Piętrzenie nawyków to uzależnienie jednego nawyku od drugiego który po pewnym czasie staje się automatyczny. Jednym z takich nawyków na który nie zwracamy uwagi jest mycie rąk po skorzystaniu z toalety. Jest on automatyczny i zakorzeniony.

Autor rozprawia się także z motywacją twierdząc że to otoczenie ma wpływ na nasze nawyki tłumacząc to na zasadzie rozstawienia regałów w supermarkecie. Na środkowej półce są droższe produkty a najtańsze na niższe a wynika to z naszego punktu widzenia. Nawyk też jest kojarzony z miejscem co świetnie obrazuje przykład osób cierpiących na bezsenność oraz utożsamienie łóżka z snem.

Nawyku nie można wykasować ale można spowodować aby został niewidoczny. Najlepiej zmienić środowisko w którym uruchamia się sygnał powodujący nawyk. Ciekawym nieznanym mi przykładem były badanie na Heroinistach gdzie okazuje się że 90 % po odwyku sięga z powrotem po narkotyk a jest to spowodowane otoczeniem gdzie zażywali specyfiku .Dlatego tylko 12 % żołnierzy wracających z wojny w Wietnamie którzy brali tego typu specyfiki wracało do nałogu.

Zasadą Premacka autor pokazuje jak można połączyć pokusy z niechcianymi obowiązkami. np. po zrobieniu 10 przysiadów włączę Facebooka. W książce mamy opisanych wiele ciekawych badań które pokazują jak bardzo środowisko wpływa na nasze nawyki i nas samych. Dla przykładu waga partnera rośnie wraz z naszą ( to akurat zrozumiałe jeżeli odżywiamy się w jednym domu choć to zależy od wykonywanej pracy ,chorób, treningów i wieli innych czynników mających na to wpływ).

Potrafimy także jako ludzie udzielać złych odpowiedzi mimo że wiemy że są złe poddajemy się sile oddziaływania grupy. Taka samo za bardzo skupiamy się na poszukiwaniu rozwiązań niż samej pracy zapominając że nawyk nie zależy od ilości czasu a od ilości powtórzeń które wykonamy.

Fajną zasadą jest zasada dwóch minut. Polega ona na wykonywaniu danego nawyku tylko przez określony czas np. dwie minuty. Cały sztuczka polega na uproszczeniu nawyku. Zrobienie 100 przysiadów czy pompek jest dla nas ogromnym wyzwaniem. Jednak zrobienie 10 czy 5 jest łatwe. Zrobienie 15-20 trudniejsze ,50 trudne a 75 bardzo trudne. Po przez stopniowanie mały kroczkami możemy wpajać nawyk dzień po dniu bo ważna jest regularność .

Książka pokazuję jeszcze wiele kwestii odnośnie nawyku jak ich spisywanie czy śledzenie i korektę.

Odpowiadając na pytanie uważam że Atomowe Nawyki są rozwinięciem Siły Nawyku Duhiga. Polecam z całego serca i daje zasłużone 9/10.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podziel się ciekawą treścią