Sztuka samodzielnej nauki – Peter Hollins – recenzja

Sztuka samodzielnej nauki Petera Hollinsa to książka mająca nam pomóc w nauce . Takich książek jest mnóstwo i jedna od drugiej za bardzo niczym się nie różni. Autorzy przeważnie każą robić notatki za pomocą specjalnej magicznej metody ,trenować szybkie czytanie i skupić się na innych mniej lub bardziej znanych na rzeczach. I tak niestety jest w tym przypadku.

Zapoznałem się z książką w postaci audiobooka więc o wydaniu papierowym i jego jakości nie mam co się wypowiadać. Zgodnie z informacją wydawcy książka ma 120 str i ciekawą okładkę. Trzeba przyznać że 120 str to nie wiele i bez czytanie można spodziewać się nie za bardzo rozwiniętego tematu. Za co pochwalić można wydawcę to bardzo ładną okładkę wyróżniającą się na tle innych książek. Bardzie sugeruje mi tytuł zajmujący się mapami myśli lub kolorowankami niż nauką.

Co trzeba przyznać opis książki udostępniony przez wydawce pokrywa się w 100 % z treścią książki ale do rzeczy. Autor ma wykształcenie psychologiczne i zamarzyło mu się napisać książkę. Książka ma zebrać i uporządkować zasady które pozwolą nam szybciej i efektywniej sie uczyć.

Autor porusza wiele metoda jak notatki Cornella, techniki Feynmana, SQ3R ,wykorzystanie fiszek czy analiza spisu treści. Nic niby nowego ale jest pare ciekawych wniosków moim zdaniem.

Autor ciekawie skupia się na analizie spisu treści oraz robieniu notatek co akurat jest bardzo często nie tylko pomijane, ale wręcz zakazane w naszej kulturze. Bardziej obawiamy się zniszczenia książki którą raz przeczytamy i wyląduje na półce niż zdobyciu nowych umiejętności. Robienie notatek jest o tyle ważne że aktywuje nasz mózg i nie czytamy biernie a angażujemy się w naukę. Metoda Cornella w tym pomaga – jest bardzo prosta a wywarła na mnie wrażenie po przez swoją prostotę .

Inną ciekawą kwestią która jest pomijana w efekcie nauki jest zadawanie pytań. Autor sugeruje aby najpierw prześledzić spis treści i z tematów zrobić potencjalne pytania. Podobnie zrobić po przeczytaniu treści.

Opowiadanie własnymi słowami na pytanie jest bardzo ważną jak nie jedną z najważniejszych części aktywnej i skutecznej nauki. Po przez opowiadanie opisywanie zagadnienie i tworzenie własnych porównanie angażujemy się w naukę mając szanse na zapamiętanie większej ilości informacji. Takim przykładem może być kod 1245. Możemy go zapamiętać cyframi lub po prostu kodem za 15 pierwsza. Co dłużej będziesz pamiętał?

Kwestia fiszek i mapy myśli jest dobrze znana każdemu kto interesuje się tematami szybkiej i efektywnej nauki. Nie jest to nic odkrywczego. Kwestia fiszek jest trochę rozwijana przez autora jednak chciało by się więcej. Mapa myśli jest tylko wspomniana i nic więcej co jest błędem bo na ten temat powstają całe książki .

Autor porusza cały rozdział o szybkości czytania. I to jeden z rozdziałów który jest ciekawy i mnie zainteresował. Autor fajnie tłumaczy że oczy to mięśnie i tak jak ćwiczymy bicepsy i tricepsy tak samo trzeba ćwiczyć oczy aby poszerzyć widzenie. W książce mamy fajnie wytłumaczone błędy które ograniczają nasze czytanie. Jedną z ciekawostek jest ile słów potrafi czytać profesor a osoba dorosła i jaki to ma wpływ na dalszą naukę.Brakuje mi pokazanie większej ilości ćwiczeń i ogólnego rozwinięcia tematu choć jest dobrze.

Możemy znać wszystkie techniki i możliwości nauki jednak nic to nie da bez odpowiedniego nastawienia i motywacji oraz chęci do nauki. Holins sugeruje że powinniśmy znaleźć sobie cel do nauki np stać się ekspertem w danej dziedzinie. Stanie się ekspertem wymaga nie tylko aktywnego czytania i notowania ale także szukania w innych źródłach rozwinięcia tematów. Szukanie pojęć których nie rozumiemy oraz rozpoczęcie swojej kariery z daną dziedziną od prostych rzeczy i zebrania informacji a nie książek dla zawodowców .Jak zaczynamy uczyć się gotować to zaczynamy od prostych potraw a nie skomplikowanych kompozycji smaków.

Najbardziej w książce szokuje końcówka w której autor podaje 7 teorii psychologicznych które ma zmienić nasze postrzeganie na świat jak efekt potknięcia ,teoria reaktancji czy niechęci do straty na podstawie której działa 30 dniowy okres próbny. Ponieważ dostajemy nagrodę w postaci np dostępu do audiobooków a potem ją zabieramy (po 30 dniach) . Ponieważ chcemy uniknąć straty i przedłużamy subskrypcje. Innym ciekawym temat jest iluzja grupowania . Jest ona często w użyciu u hazardzistów lub podczas nieudanych prób. Jeżeli 9 razy wypadnie czarne mamy nadzieje że teraz musi wypaść czerwone . Szansa że wypadnie czerwone nie wzrosła ani trochę jednak my dalej wierzy w to że powinno teraz paść czerwone. Inny przykładem może być trafienie do kosza. Jeżeli 10 razy się nie uda to 11 musi się udać prawda?

Blisko 18 minut audiobooka jest najciekawszą częścią tego audiobooka z blisko 5 h słuchowiska.W pierwszej chwili miałem wrażenie że pomyliłem pliki i przesłuchałem 2 i 3 raz. Nagle okazało się że autor potrafi w przeciągu 18 minut wytłumaczyć w prosty przejrzysty sposób skomplikowane teorie. Podaje bardzo proste przykłady co nie koniecznie udawało mu się przez resztę książki. Przykłady z kinem europejskim zupełnie do mnie nie trafiała a co najważniejsze nie były powszechne jak porównanie do baseballa .

Oceniając książek daję 5,5. Ładna okładka, poruszenie ciekawego tematu a przede wszystkim podanie wielu technik jak notatki Cornella powodują tą lekturę ciekawą. I tutaj plusy się kończą .O ile temat szybkiego czytania jest ciekawie i prosto wytłumaczony wraz z ćwiczeniami to reszta tematów ma mało przykładów a tematy nie są do końca rozwinięte . Brakuje mi większej ilości przykładów notatek , mapy myśli czy fiszek oraz przykładów motywacji a realnych przykładach nauki np matematyki.

Totalnym zaskoczeniem jest końcówka książki. Mam wrażenie że autor pomylił dziedzinę a książkę napisał dla przyjemności nie koniecznie mając w tym temacie pełnej wiedzy.

Autor ma wykształcenie psychologiczne i to widać po końcówce książki.Świetnie wytłumaczone teorie i aż chce się słuchać autora.

Dla kogo jest ta książka? Według mnie dla uczniów szkół podstawowych i średnich którzy się uczą się uczyć. Tak samo można skierować ją do osób które zawsze miały problemy z nauką a chcieli by to poprawić.

Cena książki to 29,90 zł choć w wyszukiwarkach można ją kupić za 18-20 zł co jest dość ciekawą ceną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podziel się ciekawą treścią