Kategorie Uncategorized

6 rzeczy które nie wiesz o Szczecinie

No to zaczynam 😉

1.Szczecin leży nad morzem

Najbardziej popularne stwierdzenie chyba, które można sobie z tym miastem utożsamiać to to że leży nad morzem. Nic bardziej mylnego i powtarzanego przez turystów. Fakt że w dobie internetu możemy sprawdzić już na mapie gdzie co leży to pogląd dalej istnieje

Po pierwsze ta woda nad Szczecinem to Zalew Szczeciński gdzie zasolenie jest na poziomie od 0,5 do 2 promili. Wiec nie ma co szukać plaży nad morzem w Szczecinie choć posiada on wiele kompielisk i akwenów wodnych w okolicy.

Jednak prawo polskie mówi coś innego a dokładnie Dz.U. 2003 nr 153 poz. 1502 gdzie w rozdziale 2 wyraźnie jest napisane że Morskimi wodami wewnętrznymi jest Zalew Szczeciński.

2

2.Hitler był honorowym mieszkańcem miasta

Czy kogoś pogieło? Facet który najechał na Polskę, zrównał Warszawa z ziemią jest honorowym mieszkańcem Szczecina?

No niestety ten tytuł dostał od Szczecina ,ale należy pamiętać o jednej rzeczy. Nie Szczecina a Stetina i nie w Polsce a w mieście należący do państwa niemieckiego wiec nie istniejącego a według procesu norymberskiego został on odebrany tak jak innym będącym częścią tego procesu

3. Szczecin ma własny browar

Dla mieszkańców Szczecina to nic nowego że mają Bosmana, jednak ludzie z dalszych okolic mogą o tym nie wiedzieć. Bosman ma już 160 lat a jego historia zaczęła się od Bohrish Brauerei , czyli niemieckiego browaru z 1845 roku. Po wojnie kiedy to zarząd nad fabrykami przejeli Polacy to tam właśnie została wyprodukowana pierwsza powojenna partia piwa. Co ciekawe pod zarządem Bosmana powstała jedna z dwóch fabryk produkująca na licencji Pepsi-cole

4 Szczecin miał mieć metro

Szczecin przez planistów w latach 70 był określany jako milionowa metropolia połączona z innymi miastami. W 2000 roku miało być to miasto na tyle zakorkowane że komunikacja w postaci autobusów i tramwajów nie dała by rady obsłużyć wydolnie metropolii. Dlatego pierwszy prezydent Szczecina Piotr Zaremba bardzo mocno angażował się w projekt który miał pozwolić na szybką komunikacje . Jednak z projektu nic nie wyszło a szkoda bo jeden z planów tamtych czasów zakładał np brak sygnalizacji świetlnej ponieważ drogi miały być jednokierunkowe .

5  Pasztecik szczeciński

Pasztecik jest chroniony przez unijne prawo jako produkt regionalny ,a najstarszy bar serwujący do dziś tego typu przysmaki zachował się w Szczecinie na ul. Wojska Polskiego gdzie działa od 1969 roku.

Sam pasztecik jest to rodzaj ciasta drożdżowego z mięsem lub kapustą i grzybami smażonym na głębokim oleju. Pierwszy bar tego typu powstał właśnie w szczecinie a sama maszyna pochodziła od wojsk radzieckich które miały być wykarmione szybko po przez ich pierogi. Jednak maszyna nie produkowała niczego przypominającego nasze pierogi dlatego powstał pasztecik .

6 Paprykarz szczeciński z Sianowa

W obecnej chwili paprykarz produkuje firma Dega która nawet nie jest z okolic szczecina ale do niej należy produkt regionalny. Jak powstało to cudo? Z powodów racjonalizacji odpadów w firmie Gryf w latach 70 kiedy to przy produkcji fileta zostawało za dużo odpadów i trzeba było coś z nim zrobić. Paprykarz powstał na podstawie potrawy czop czop, która królowała w Afryce. Oryginalny skład zakładał 50 % ryb z regionów Afryki co zmieniło się w późniejszym czasie.

 

 

admin

Pokaż komentarze

  • I przyznam że nie wiedziałam; )

Udostępnij
Opublikowane przez
admin

Skomentuj post

Stacja muzeum – muzeum kolejnictwa

Stacja muzeum a dokładniej muzeum kolejnictwa znajduje się w Warszawie na ulicy towarowej 3 w…

3 miesiące dawno
Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra – obelisk gwiazda północy

Jastrzębia Góra to bardzo ciekawe miejsce nie tylko ze względu na plażę ale także ciekawe…

4 miesiące dawno
Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jastrzębia Góra- Lisi jar

Jeżeli nie interesuje was leżenie na plaży , a wolicie zwiedzać ciekawe miejsca nad polskim…

4 miesiące dawno
Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Rozewie – wejście nr 16 na plażę i ciekawe schody

Uwielbiam na piechotę zwiedzać miejscowości a szczególnie ciekawe miejsca która są warte uwagi. Czytając o…

4 miesiące dawno
Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Gdańsk – Sołdek statek muzeum

Przechadzając się po gdańskim nabrzeżu nad Motławą można zauważyć dość duży statek zakotwiczony na wybrzeżu…

5 miesięcy dawno
Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Gdzie zjeść w Gdyni / Gdańsku : Manekin recenzja

Będąc na wyjeździe / wakacjach potrzebujemy trzech rzeczy : transportu ,noclegu oraz pożywienia. W dniu…

6 miesięcy dawno