Hostel kapsułowy – co to jest i gdzie można z niego skorzystać?

Hostel kapsułowy to jednak nowość na polskim rynku usług noclegowych. Takich obiektów jest dość mało albo są to tylko wydzielone części danych hosteli. Drugą kwestią jest strach przed spaniem w kapsule/tubie z powodu nowości, ale bardziej uczucia klaustrofobii. Gdzie takie hostele występują w naszym kraju i czy warto z nich korzystać?

Zacznijmy od tego co to jest hostel bo to pojęcie dla wielu Polaków sprawia problem. Hostel to taka uboga wersja hotelu. Przeważnie różni się częściami wspólnymi i większą ilością osób w pokojach. Obiekty te posiadają przeważnie pokoje 4-8 osobowe ,rzadziej 2-3 osobowe. Pokoje te nie posiadają osobnej łazienki a jej funkcje spełniają łazienki wspólne na cały obiekt lub dedykowane na piętro. W pokojach wieloosobowych normalnością są łóżka piętrowe co nie występuje w hotelach. Jeżeli chcecie poznać więcej różnic zapraszam do wpisu.

Hostel z założenia to obiekt o niższym standardzie, ale też niższej cenie. Noc w pokoju wieloosobowym w zależnie od miasta kształtuje się od 40-80 zł. Sam pomysł na hostele kapsułowe przyszedł do nas z Japonii gdzie z powodu na ograniczoną powierzchnie i wysokie ceny nieruchomości był on panaceum na tanie nocowanie gdziekolwiek.

Tak specjalnie użyłem słowa gdziekolwiek bo budowa kapsułowa pozwala na postawienie ich na środku centrum handlowego ,ulicy czy lotniska. Jednym z nich może być obiekt (nazywany hotelem) na lotnisku w Bangkoku.

Samo wykonanie hosteli też jest na różnym poziomie. Od zwykłego pokoju z drewnianą zabudową w postaci otworów jak w krematorium po eleganckie nowoczesne i klimatyzowane kapsuły z telewizorami. Nie zawsze muszą to być kapsuł wielkości człowieka a często są też mini pokoje w postaci kapsuły które na bardzo małej powierzchni pozwalają na zachowanie odrobiny prywatności jak i swobody.

Ta forma ma tez odzwierciedlenie biznesowe. Kładąc się na własnym łóżku widzimy ile miejsca na potrzeba do wstawania. Gdybyśmy zagospodarowali powierzchnie powyżej naszej głowy to pozwoliło by to na zwiększenie nawet do 200 % powierzchni spania. W przypadku hostelu /hotelu pozwala to na obniżenie ceny dla odbiorcy końcowego a dla właściciela maksymalizacja zysków.

Plusy i minusy ?

Plusem hostelu kapsułowego oprócz ceny jest zapewnienie odrobiny intymności. Po przez własną kapsułę możemy w spokoju zasnąć o godzinie 12 w słoneczny dzień co przy pokoju 8 osobowym jest utrudnione przez hałasujących współmieszkańców oraz porę dnia.

Są to też obiekty znacznie bardziej nowoczesne niż zwykłe hostele z powodu nowości na rynku i konieczności poniesienia pewnych inwestycji. Bardzo często mamy zainstalowaną klimatyzacje co jest przydatne w upalne letnie dni.

Możemy w takiej kapsule znaleźć o wiele lepsze wyposażenie niż w zwykłym pokoju. Dla przykładu 3city hostel posiadał gniazdko oraz lampkę w kapsule co znacznie ułatwiało bytowanie.

Obiekty te sprawiają większe wrażenie bezpieczeństwa. Specjalnie użyłem słowa wrażenie bo będąc w hostelu musimy uważać na dużą liczbę obcych ludzi. Po przez samą formę kapsuły i ułożenie się w kierunku ściany ciężej dostać się do miejsca niż na normalnym łóżku co chroni nas przed nieproszonymi gośćmi którzy pomylą nasze łóżko wpadając na nas.

Plusem jest też spotykanie w naszym kraju bardziej międzynarodowego otoczenia niż krajowego .W takim pokoju można spotkać towarzystwo z całego świata niż z naszego krajowego podwórka. Dla osoby która szlifuje swój angielski to duży plus.

Minusy

Minusem hostel kapsułowego jest mała przestrzeń i poczucie klaustrofobii. Nie poleca się tego rodzaj noclegu osobą które mają klaustrofobie a także różnego rodzaju schorzenia ruchowe ponieważ sposób wejścia do kapsuły wymaga minimalnej sprawności która przy schorzeniach kończyn lub kręgosłupa może być problemem. Dla przykładu wejście po drabinie i położenie się w otworze albo wyjście z otworu.

Cena

Zrobiłem porównanie cenowe jednak poszło do kosza z bardzo prostej rzeczy. Ponieważ z powodu epidemii wiele obiektów nie może funkcjonować albo nie ma klientów. Cena zależy też od daty. Dla przykładu inna cena będzie 1 czerwca w dzień dziecka a inna 5 czerwca a jeszcze inna 5 kwietnia. Ta ogólnie rzecz biorąc zależy bardzo często od algorytmu który w chwili braku klientów zaniża cene a w przypadku dużeo obłożenie podwyższa więc takie porównanie było by nie sprawiedliwe. Ogolnie rzecz biorąc cena w kapsule jest droższa o ok 50-100 % od miejsca w pokoju wieloosobowym. Pamiętaj jak spałem w 3 city hostel to cena za miejsce w pokoju 8 osobowym oscylowała w granicach 35 zł a kapsule koszt to ok 60-70 zł.

Nie znam cen w Warszawie ale patrząc na lokalizacje hostelu kapsuła i cenę zaczynającą się od 50 zł można śmiało określić że jest ona taka sama jak w pokoju 8 osobowym w podobnej lokalizacji ( można nawet za 25 zł ale przeważnie zmusza nas to do użycia środków transportu)

Gdzie jest hostel kapsułowy w Polsce?

Gdańsk: 3city hostel tutaj macie recenzje : 3city hostel czyli spanie w tube na gdańskiej starówce

Warszawa: Kapsuła hostel

I na tym zakończymy : był jeszcze dwa hostele :Warszawa i Wrocław ale już ich nie ma.

Znasz inny hostel kapsułowy? Napisz w komentarzu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podziel się ciekawą treścią